Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...21 marca 2023 r. uczniowie klas I-III z ogromnym entuzjazmem powitali nadchodzącą nową porę roku. Na dobry początek wszyscy obejrzeli przedstawienie o poszukiwaniach wiosny w wykonaniu uczniów klasy 1a i 3a. Następnie dzieci wzięły udział w wiosennym quizie.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród za udział w konkursie pt. "Pani Wiosna". W wyniku głosowania I miejsce zajął Franciszek Nadolny z klasy 1b, II miejsce zdobyła - Maria Bartkowiak z klasy 3a, a III miejsce - Julia Stachowiak z klasy 3a i Wiktoria Grygiel z klasy 2a.

Po ogłoszeniu wyników konkursu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, żeby wykonać pracę plastyczną oraz wiosenny gaik. Tego dnia uczniowie z klas I-III  dołączyli również do Zespołu Kolorowych Skarpetek, aby w ten sposób okazać wsparcie osobom z Zespołem Downa.

GALERIA FOTO fot.P.Rychel-Samoląg

Czytaj więcej...Od 8 do 14 marca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy „Tydzień matematyki”.  W holu szkoły uczniowie mogli zapoznać się z rozwinięciem dziesiętnym liczby Pi oraz obejrzeć wystawę słynnych matematyków. Odbyły się również szkolne konkursy matematyczne.
10 marca 2023 roku 9 uczniów rywalizowało w konkursie matematycznym o tytuł „Mistrz matematyki na rok szkolny 2022/2023”. W konkursie mogli brać udział tylko uczniowie nominowani przez nauczycieli matematyki oraz ubiegłoroczny „Szkolny Mistrz Matematyki”, który bronił swojego tytułu. Przypomnijmy, że tytuł „Mistrz Matematyki na rok szkolny 2021/2022” uzyskał Szymon Frąckowiak. 13 marca 2023 roku przedstawiciele klas 4-8 rywalizowali w międzyklasowym konkursie matematycznym. Uczniowie z niecierpliwością czekali na „Dzień liczby Pi”, który obchodzony jest 14 marca. W tym dniu zostały ogłoszone wyniki konkursów.

W międzyklasowym konkursie matematycznym najlepsza okazała się klasa 6a, którą reprezentowała Natalia Żelek. Drugie miejsce zajęła klasa 8a, której przedstawicielem była Małgorzata Marcinkowska, a trzecie klasa 8b reprezentowana przez Mateusza Skrzypczaka. Zwycięstwem klasy dopisały sobie punkty do szkolnego konkursu „Super Klasa”, zgodnie z jego regulaminem.
Bardzo miło nam poinformować, że tytuł „Mistrza Matematyki na rok szkolny 2022/2023” obronił Szymon Frąckowiak, obecnie uczeń klasy 6a.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

GALERIA FOTO fot.M.Jagodzińska

Czytaj więcej...Uczniowie klasy 3a uczestniczą w projekcie matematycznym „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Organizatorem projektu jest wydawnictwo MacEdukacja. Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie konkretnych zadań. Projekt podzielony jest na 8 modułów, które można dobrowolnie realizować. Klasie 3a udało się do tej pory uzyskać 2 certyfikaty potwierdzające prawidłowe wykonanie zadań. fot.P.Rychel-Samoląg

Czytaj więcej..."Na zamku rycerskim" to tytuł projektu, który zakończył się dla uczniów klasy IVa i IVb wykonaniem zamków rycerskich. Zadanie polegało na wykonaniu zamku z elementami obronnymi. Wyobraźnia budowniczych musiała być zgodna z historią. Uczniowie spisali się na medal, a ich prace można oglądać na wystawie na piętrze w szkole.

GALERIA FOTO fot.I.Konieczna

Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości” #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci.

Czytaj więcej...W środę 15 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV – VIII. Hol szkolny zamienił się w prawdziwą salę balową. Został udekorowany kolorowymi girlandami i światełkami. W szkole zaroiło się od księżniczek, policjantów, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu. Byli też piłkarze, modelki, biznesmeni, cyganki, zwierzaki i różni bohaterowie filmów. Barwne stroje oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie. Były kółeczka, zabawy i tańce w parach. Nie mogło również zabraknąć króla i królowej balu. Wszystkim obecnym na dyskotece karnawałowej uczniom dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę do samego końca.

Podczas uroczystości wykorzystano wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości” #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci.

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...14 lutego w naszej szkole zrobiło się czerwono i różowo, ponieważ obchodziliśmy walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii oraz przyjaźni. Dzień ten wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali do skrzynki kartki walentynkowe.

Walentynki trafiły do adresatów w dzień św. Walentego. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni. Z okazji walentynek w holu szkoły została przygotowana gazetka tematyczna oraz wystawa pięknych serc z wypisanymi skojarzeniami walentynkowymi. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i przygotowanie serc.

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Wracamy. Po dwóch, spowodowanych pandemią, latach przerwy wracamy 29 stycznia do sali Domu Wiejskiego w Czaczu. W programie –  31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku WOŚP organizuje zbiórkę na walkę z sepsą. Dlaczego to takie ważne? Otóż sepsa jest to nieprawidłowa, gwałtowna odpowiedź organizmu na toczące się zakażenie. Istotą sepsy jest obecność  drobnoustrojów we krwi. Stan ten uznaje się za bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Przez Światową Organizację Zdrowia sepsa jest uważana za przyczynę nawet 20% zgonów wszystkich pacjentów na świecie. Oznacza to, że co piąty z nich umiera właśnie na sepsę. Jak się bronić? Jak pokonać kilera? Możliwe jest bardzo szybkie wykrycie bakterii i to zapewnia podjęcie właściwego leczenia. W tym celu należy zakupić najnowocześniejszy sprzęt i na to właśnie zbieramy.

Kwesta odbędzie się tradycyjnie przed kościołem, a na finał zapraszamy do Domu Wiejskiego. Zabierzcie rodziców, dziadków, znajomych i przyjdźcie w niedzielne popołudnie. Można będzie wygrać ciekawe i oryginalne nagrody w loterii fantowej. Cena losu to tylko 5 zł. Jak zwykle atrakcją będzie licytacja. Mamy do zlicytowania masę gadżetów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Emocji i fajnej zabawy nie zabraknie. Podczas spotkania odbędą się występy artystyczne naszych uczniów oraz zaproszonych gości. Będzie można także kupić kawę, herbatę i zimne napoje w kawiarence. W sali imprezy rozpoczną się od godziny 15.00, ale już od 14.00 Ochotnicza Straż Pożarna zaprasza do zwiedzania remizy. Te i pozostałe atrakcje znajdziecie na plakatach. Szczegółów szukajcie także w mediach społecznościowych. Przychodźcie, zapraszamy. Razem możemy pokonać sepsę.
                                                                                                  Wolontariusze ZS w Czaczu

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci” we współpracy ze szkołą organizuje zajęcia w czasie ferii zimowych w dniach 31.01-01.02.2023 r. w godzinach 9:00-13:00 dla 30 uczniów z klas I-VI. W trakcie zajęć uczniowie będą brali udział w trzech wyjazdach:
a)    NenuLaser PARK LASERÓW  w Kościanie,
b)    Wyjazd do Śmigla:
- rozwiązywanie questu w Śmiglu pt.: „Śmigiel ścieżkami XIX-wiecznego miasta”, spotkanie z Burmistrz Śmigla Panią Małgorzatą Adamczak lub panem Marcinem Jurga (jeśli będzie taka możliwość) na podsumowanie questu,
- kręgle w Family Club Śmigiel.
c)    Wyjazd do Wodociągów Kościańskich – zajęcia edukacyjne, zwiedzanie Stacji Uzdatniania wody, zapoznanie z procesami zachodzącymi w wodzie - doświadczenia chemiczne itp.
Uczestnik ponosi koszt w wysokości 20.00 zł.
Zapisy u p. Katarzyny Handke. Decyduje kolejność zgłoszeń. W momencie zapisów prosimy o przyniesienie kwoty 20.00 zł, wtedy uczestnik otrzyma komplet dokumentów do uzupełnienia. W przypadku, gdy otrzymamy dodatkowe dofinansowanie kwota 20.00 zł zostanie zwrócona! Zajęcia finansowane są ze środków stowarzyszenia oraz Starostwa Powiatowego w Kościanie w ramach „Ferii na sportowo”. Zapraszamy!

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Podsumowując na geografii tematy dotyczące krajów azjatyckich uczniowie klas 8 wykazali się niezłą kreatywnością.

Część uczniów przygotowała lapbooki dotyczące Japonii, Indii, Chin. Natomiast część wcieliła się w rolę kucharzy i przygotowała nam pyszne potrawy. Maciej przygotował sushi, Kamil kurczaka po indyjsku z chili i ananasem, a Filip kurczaka z curry. Efekty pracy widoczne są na zdjęciach. W ten trochę inny sposób podsumowaliśmy zdobyte wiadomości o krajach azjatyckich. Niektóre z potraw były smaczne, co potwierdzili pozostali uczniowie klas ósmych. fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Grudzień to czas otrzymywania prezentów, dlatego nasi uczniowie w tym magicznym czasie cieszą się dodatkowymi grami i klockami otrzymanymi z akcji „Szkoły pełne talentów”. Upominki wzbogaciły wyposażenie świetlic (w oficynie i głównym budynku szkoły). Do tej pory otrzymaliśmy dwa magiczne kapelusze, hałasomierz, dwa zestawy do geometrii, jeden zestaw gier planszowych dla nieco starszych oraz dwa zestawy planszówek dla najmłodszych. Dziękujemy za włączenie się do akcji i wspólne zbieranie Talenciaków.

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska