Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...W miniony czwartek do naszej szkoły przyjechały wolontariuszki przebywające obecnie w Lesznie w ramach międzynarodowej wymiany przygotowanej przez fundację Centrum Aktywności Twórczej. Dzięki tej wizycie uczniowie klas 7 uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Ariel z Włoch oraz panią Arzu z Azerbejdżanu. Mogli dowiedzieć się wiele ciekawych i zaskakujących informacji na temat krajów pochodzenia naszych gości, poznać ciekawostki dotyczące życia w słonecznej Italii oraz odległym Azerbejdżanie.

Zajęcia przygotowane dla uczniów naszej szkoły były niezwykle ciekawe i inspirujące, a zarazem pozwoliły siódmoklasistom sprawdzić ich umiejętności językowe, porozmawiać z wolontariuszkami i doświadczyć czegoś nowego. Co więcej, dzięki Ariel, która pochodzi z przepięknej Ligurii, a jej miejscem zamieszkania jest niezwykłe i znane w całej Europie San Remo, mogliśmy nacieszyć oczy przepięknymi widokami oraz w pełni poczuć nastrój zbliżających się wakacji. Dziękujemy naszym gościom za wspaniale spędzony czas oraz fundacji CAT i Radzie Rodziców za możliwość zaproszenia Ariel i Arzu do naszej szkoły.

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...W czwartek 9 maja 2024 uczniowie klas VI i VII przygotowywali drugie śniadanie lub podwieczorek zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Zadaniem każdej grupy było własnoręczne przygotowanie posiłku z przyniesionych przez siebie produktów. Następnie uczniowie wspólnie zjedli drugie śniadanie.

Tego dnia lekcje miały wspólny motyw, czyli zdrowe jedzenie. Uczniowie na zajęciach matematyki sporządzali listę zakupów na sałatkę dla 4-osobowej rodziny i obliczali koszt zakupu produktów. Na geografii sprawdzali z jakich krajów pochodzą użyte przez nich artykuły spożywcze. W czasie lekcji j. niemieckiego i j. angielskiego nazywali produkty oraz czynności wykonywane w czasie przygotowywania posiłku.

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...30 kwietnia uczciliśmy w naszej szkole święta majowe: Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja oraz 20 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Z tej okazji starsze klasy przygotowały apel upamiętniający te wydarzenia. Była to doskonała „lekcja historii”. Uczniowie wyjaśnili m.in. czym jest konstytucja, dlaczego tak ważna jest znajomość historii i czym dla każdego powinien być Naród, Wolność i Ojczyzna. Na koniec uczniowie młodszych klas w biało-czerwonych strojach, przemaszerowali przed szkołą i zaśpiewali piosenkę. W przemówieniu Pani Dyrektor zwróciła uwagę uczniom, że bycie dobrym Polakiem – patriotą polega nie tylko na oddawaniu czci symbolom narodowym, ale na właściwym zachowaniu i nauce.

Pani Dyrektor pogratulowała i wręczyła dyplom uczniowi klasy VIIa Władysławowi Jóźwiakowi, który został finalistą Olimpiady Geograficznej. Ponadto Władysław Jóźwiak dostał się do finału Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, którego ostatni etap odbędzie się 27 maja. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...W poniedziałek 13 maja uczniowie klasy 7a podczas lekcji chemii wykonywali ulotki na temat zanieczyszczeń powietrza. Ulotki przez nich wykonane mają na celu przedstawienie przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.

GALERIA FOTO fot.A.Dworczak

Czytaj więcej...Podczas lekcji biologii klasy siódme poznawały działanie układu pokarmowego. Uczniowie omawiali również jego higienę. W związku z tym przygotowali jadłospisy dla nastolatka na każdą porę roku. Jadłospisy zawierały ich ulubione potrawy, które były zdrowe i pożywne. Nie zapomnieli również o odpowiedniej ilości napojów.

GALERIA FOTO fot.A.Han

Czytaj więcej...Podczas lekcji geografii uczniowie klas 7, omawiając tematy związane z energetyką i warunkami produkcji energii z różnych źródeł, wykonywali modele różnych elektrowni m.in. wiatrowych, wodnych, słonecznych. Projekt polegał na stworzeniu modelu elektrowni oraz przygotowaniu krótkiej informacji w jaki sposób powstaje prąd dzięki tym źródłom energii. Dowiedzieliśmy się również, gdzie w Polsce jest najwięcej elektrowni wiatrowych i wodnych. Myślę, że ten ciekawy sposób uczniowie poszerzyli i ugruntowali sobie wiedzę na temat różnych źródeł energii.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...„Ziemia to nasza mama. Powinna wyglądać jak dama”.

Cytat pochodzący z wiersza „Dzień Ziemi” Dagmary Zosiuk przyświecał propagowaniu zachowań proekologicznych wśród uczniów klas 1-3. Uczniowie mieli sposobność dowiedzenia się o znaczeniu czystego otoczenia dla zachowania zdrowia i życia wszystkich organizmów na naszej planecie. Obchody Dnia Ziemi zwieńczył barwny korowód, który przeszedł ulicami Czacza.

GALERIA FOTO fot.E.Hamrol

Czytaj więcej...22 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w marszu z tej okazji, natomiast uczniowie klas 4-8 posprzątali wyznaczone tereny wokół szkoły, włączając się w akcję "#SprzątamyDlaPolski" - edycja VII. Jak co roku udało nam się dokładnie uprzątnąć teren wokół szkoły.

W dniu 25 kwietnia wszyscy uczniowie szkoły prezentowali wykonanych Ekosuperbohaterów. Pojawiły się Ekopożeraczki, Ekoodkurzacze itd. Kreatywność naszych uczniów była bardzo duża. Ekobohaterowie zagościli na wystawie na 1 piętrze. Prezentacja nawiązywała do ilości śmieci, która niestety co roku jest coraz większa. Ma nam to uświadomić jak dużo śmieci produkujemy każdego roku. Wszyscy powinniśmy wiedzieć, że przyczyniamy się do zanieczyszczenia naszej planety, dlatego powinniśmy segregować śmieci i używać toreb płóciennych zamiast jednorazowych.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Czytaj więcej...W środę 17 kwietnia policjanci z Kościana przy współpracy z ratownikiem medycznym Piotrem Ciesielskim z fundacji HEL-MED przeprowadzili zajęcia wśród uczniów klas czwartych i piątych, w ramach projektu Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

Na początku spotkania Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie przekazał Dyrektorowi Zespołu Szkół w Czaczu zestaw pomocy dydaktycznych, który składa się z: mobilnego miasteczka ruchu drogowego, fantoma oraz szkoleniowego defibrylatora AED. Zestaw ten wykorzystywany będzie podczas zajęć w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ratowania życia i zdrowia.

Spotkanie z uczniami składało się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Dzieci najpierw uczestniczyły w prelekcji dot. zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktów i zachowań z osobami ,,obcymi”, cyberzagrożeń, numerów alarmowych oraz informacji kiedy należy dzwonić i jakie informacje trzeba przekazać. Była to także okazja do zapoznania się  zawodem policjanta i ratownika medycznego. W trakcie zajęć praktycznych policjanci i ratownik medyczny uczyli jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak zachować się na miejscu zdarzenia. Zwrócili uwagę na to, że najważniejsze zawsze jest ich własne bezpieczeństwo, następnie ustalenie okoliczności, osób poszkodowanych, wezwanie pomocy oraz przystąpienie w razie potrzeby do resuscytacji. Dzieci przy pomocy fantoma ćwiczyły RKO, mogły użyć defibrylatora AED, nauczyć się pozycji bocznej bezpiecznej oraz przećwiczyć wszystkie czynności.

Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość obejrzenia radiowozu oraz motoambulansu. Wszystkie dzieci na zakończenie spotkania otrzymały odblask oraz certyfikat ukończenia Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

GALERIA FOTO źródło: https://koscian.policja.gov.pl/w11/aktualnosci/informacje/252995,Leszczynska-Akademia-Bezpieczenstwa.html

Czytaj więcej...Czytaj więcej...W poniedziałek 8 kwietnia podsumowaliśmy konkursy logopedyczno-plastyczne, które odbywały się na przełomie lutego i marca z okazji Europejskiego Dnia Logopedy.

Pierwszy z nich o zasięgu ogólnopolskim pt. „Wesołe Rerki” adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, natomiast konkurs „Wydmuchane stworki” miał charakter wewnętrzny i przeznaczony był dla przedszkolaków oraz uczniów klas I- III uczęszczających na zajęcia logopedyczne. Na konkurs wpłynęły piękne prace przedstawiające kreatywne pomysły. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i udział w konkursach, popularyzowanie ćwiczeń logopedycznych połączonych z twórczością plastyczną. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczono wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursach. Serdeczne podziękowania składamy sponsorom nagród, a w szczególności Radzie Rodziców.

GALERIA FOTO fot.B.Kowalska

Czytaj więcej...Czytaj więcej...„Wiosna to czas, kiedy masz ochotę pogwizdać, nawet z butem pełnym błota.”  Doug Larson
Początek wiosny to czas nowej, pozytywnej energii. Warto sprawić, by można było poczuć ją także w szkole. Tegoroczne obchody powitania wiosny były pełne wrażeń.

Tego dnia każdy z uczniów mógł wykazać się kreatywnością i pomysłowością, aby wymyślić „zastępstwo” dla tradycyjnego plecaka. I tak zeszyty, podręczniki, przybory szkolne zostały spakowane w garnki, worki na śmieci, walizki, kosze sklepowe, pufy, opakowanie po proszku do prania, czy skrzynki na narzędzia. Oprócz „specjalnego” plecaka uczniowie tego dnia założyli dwie różne skarpetki w związku z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa.

Kolejnym punktem tego dnia był show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Chętni uczniowie wcielili się w rolę słynnych wokalistów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Mogliśmy wysłuchać utworów najmłodszego pokolenia, ale też trochę starszego. Zaprezentowano utwory takich wokalistów i zespołów jak: Bryska, Ich Troje, Ekipa, Shakira, Lady Pank, Sanah, Igo, Mrozu, Vito Bambino, Taylor Swift, Palion oraz Stachursky. Szacowne jury oceniło każdy występ i na końcu wręczyło nagrodę każdemu uczestnikowi. Był to kupon "Dnia bez pytania” dla całej klasy. Zabawa podczas show była rewelacyjna. Oklaskom nie było końca.

Po muzycznych występach udaliśmy się do klas. A tam uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli i prowadzili lekcje. Każdy z uczniów - nauczycieli sprawdził się w swojej roli i podsumowując wszyscy stwierdzili, że praca nauczyciela nie jest łatwa. U nas w szkole już zagościła wiosenna atmosfera. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, aby ten dzień był tak wyjątkowy i przyjemny.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi Samorząd Uczniowski życzy wszystkim zdrowia i spokoju, wiosennego optymizmu oraz wielu ciepłych i radosnych chwil z najbliższymi. 

GALERIA FOTO fot.N.Kozak-Marciniak