Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Dzisiaj o godzinie 20.00 Polacy zagrają kolejny mecz podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w strefie UEFA.

Uczniowie klasy 1a kibicują całym sercem polskiej reprezentacji.

A Wy? Jesteście przygotowani do kibicowania?

fot.M.Biegańska

Czytaj więcej...W środę 23 listopada naszą szkołę odwiedziły wolontariuszki przebywające aktualnie w Lesznie na zaproszenie fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Leonor, pochodząca ze słonecznej Madery oraz Josefine z Niemiec przygotowały lekcje dla uczniów klas VIII.

Pierwsze zajęcia odbywały się w języku angielskim i Leonor przedstawiła ciekawe informacje dotyczące życia w Portugalii, a w szczególności na Maderze. Prezentacja przygotowana przez naszego gościa szybko wszystkich urzekła, a zdjęcia i filmy pokazane przez Leonor wprowadziły nas bardzo letni i wakacyjny nastrój. Uczniowie mieli także okazję poznać podstawowe zwroty i słówka w języku portugalskim.

Druga lekcja odbyła się częściowo w języku niemieckim, a częściowo w języku angielskim i przygotowana była przez Josefine, która w bardzo ciekawy i zabawny sposób przybliżyła nam kraj naszych zachodnich sąsiadów. Przedstawiła wiele nieznanych i zaskakujących faktów dotyczących codziennego życia w dzisiejszych Niemczech i zachęciła wszystkich do odwiedzenia swojej ojczyzny.

Lekcje w towarzystwie gości z Niemiec i Portugalii były dla wszystkich ciekawym doświadczeniem, zainspirowały wielu uczniów do tego, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat krajów pochodzenia Leonor i Josefine oraz zmotywowały i zachęciły do nauki języków obcych.

GALERIA FOTO fot.M.Kuśnierczak

Czytaj więcej...Oto kolejna odsłona greckiego Olimpu. Tym razem klasy 5a i 5b dokonały prezentacji bogów greckich na lekcji historii. Okazuje się, że nauka przez zabawę to strzał w dziesiątkę.


W trakcie lekcji wykorzystaliśmy wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości, #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszłosci.

GALERIA FOTO fot.I.Konieczna

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Dnia 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pamięci. Z tej okazji napisaliśmy Dyktando Niepodległościowe. W konkursie wzięło udział osiem zespołów. W skład grupy wchodziło dwoje uczniów oraz jeden nauczyciel lub gość przybyły na uroczystość. Trzyosobowe drużyny zmierzyły się z niełatwym tekstem, opowiadającym o polskiej drodze do niepodległości.

W konkursie I miejsce zajęli: p. Agnieszka Han, Mateusz Skrzypczak oraz Wiktoria Kortus. Na miejscu II uplasowali się: p. Mirosława Skoracka, Nadia Dolata i Paweł Kaźmierczak,  zaś miejsce III przypadło:  p. Barbarze Maćkowskiej oraz Marii Domagale i Danucie Donaj.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy również Urzędowi Miejskiemu Śmigla za ufundowanie nagród dla zwycięzców. Mamy nadzieję, że Dyktando Niepodległościowe na stałe zapisze się w kalendarzu uroczystości szkolnych. fot.E.Walachowska

Podczas dyktanda wykorzystano wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości” #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci.

Czytaj więcej...Po raz kolejny nasza szkoła i przedszkole przyłączyło się do akcji "Szkoła do hymnu". Przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele „Mazurka Dąbrowskiego” zaśpiewali o godzinie 11:11 przed budynkiem szkoły.

Organizatorem akcji "Szkoła do hymnu" jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Odbywa się ona po raz piąty. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 Mazurek Dąbrowskiego śpiewany jest w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

Podczas akcji  wykorzystano wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości” #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci.

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat powinno się rozbudzać u uczniów zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do narodu polskiego. Nasza szkoła bardzo uroczyście uczciła ten wyjątkowy dzień. 9 listopada uczniowie klas 4-8 wzięli  udział w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowanym przez szóstoklasistów. Podczas akademii przedstawiciele klas zaprezentowali piosenki oraz wiersze patriotyczne w ramach szkolnego konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej.

I miejsce zajęła klasa 4a za utwór „Wojenko, wojenko” w wykonaniu  Natalii Starkbauer, Gabrieli Marcinkowskiej, Anny  Żelek i Agaty Jagodzińskiej. II miejsce zajął Artur Łapszyn – reprezentant klasy 8b za wiersz „Alarm”. III miejsce zajęła klasa 5a, która zaśpiewała utwór „My, Pierwsza Brygada”.
Podczas uroczystości wykorzystano wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości” #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci.

GALERIA FOTO fot.A.Piotrowiak

Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w konkursie językowym, w którym można zdobyć punkty w rywalizacji na "Superklasę". W konkursie biorą udział 3-osobowe reprezentacje klas. Zgłoszenia (do 15 grudnia) zbierają Wasi nauczyciele języka angielskiego. Konkurs odbędzie się 21 grudnia.

W tym roku mamy dla Was piłkarskie wyzwanie - 60 słów i zwrotów z następujących kategorii: players, the game, the match, clothes, the pitch oraz actions.
Poniżej znajdziecie linki do stron ze zwrotami, materiałami i zadaniami interaktywnymi:

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...8 listopada roku pięciu uczniów z naszej szkoły: Iga Kozłowska, Jagoda Szymańska, Maciej Miś, Oleksandra Hychak oraz Jagoda Szymańska wzięło udział w grze zawodoznawczej „Zawodowa Liga Szkół”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Inga we współpracy ze Szkołą Podstawową w Śmiglu. W lidze brało udział 8 drużyn ze szkół z Czacza, Starej Przysieki Drugiej, Starego Bojanowa, Bronikowa oraz ze Śmigla.

Zadaniem drużyn było w jak najkrótszym czasie, posiłkując się mapą, dotrzeć do 12 punktów oraz wykonać zadania. Należało odnaleźć takie miejsca jak: Ośrodek Pomocy Społecznej, Cech Rzemiosł Różnych, Bank Spółdzielczy, Centrum Kultury, przedszkole, salon fryzjerski, pogotowie krawieckie, zakład stolarski, dwie restauracje oraz Śmigielską Kolej Wąskotorową. Zadania okazały się wielkim wyzwaniem dla uczniów i opiekuna. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale też szczęśliwi, że udało nam się wszędzie dotrzeć przed wyznaczonym czasem.

GALERIA FOTO fot.K.Handke

Czytaj więcej...

 

13 listopada kolejny raz współorganizowaliśmy uroczystość upamiętniającą powstańców wielkopolskich pochowanych na cmentarzu parafialnym w Czaczu.

 
GALERIA FOTO fot.ZS Czacz

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...5 listopada był w naszej szkole Dniem Pamięci. W tym dniu wspominaliśmy wszystkich znanych i nieznanych żołnierzy, obrońców naszej Ojczyzny, którzy swym czynem, wolą walki i największym poświęceniem dali świadectwo umiłowania wolności i godności ludzkiej. W czasie Apelu Pamięci wspominaliśmy mieszkańców Czacza, którzy uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim, I wojnie światowej, żołnierzy wyklętych. Pamiętaliśmy również o zmarłych nauczycielach, pracownikach i uczniach naszej szkoły. Zapaliliśmy znicze na ich grobach na cmentarzu w Czaczu.
W tym dniu odbyły się również spotkania uczniów z emerytowaną nauczycielką p. Mirosławą Skoracką, która opowiedziała zebranym jak wyglądał dzień w naszej szkole dawniej, wiele lat temu.

GALERIA FOTO fot.ZS Czacz #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci