Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...2 czerwca uczniowie klas 1a, 1b i 3b  wybrali się na wycieczkę, aby poznać  dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. W Puszczykowie w Muzeum Arkadego Fiedlera dzieci  miały  możliwość zobaczenia  oryginalnych  eksponatów i nietypowych pamiątek z różnych zakątków świata zgromadzonych przez podróżnika, jak również obejrzenia kopii legendarnego żaglowca „Santa Maria” Krzysztofa Kolumba. W Muzeum Rogala w Poznaniu zgłębiły wiedzę o historii rogali świętomarcińskich i wzbogaciły słownictwo o wyrażenia gwarowe.  Miały też okazję  stworzyć własną tabliczkę czekolady i dowiedzieć się jak powstaje ten przysmak. Podczas pobytu w  obiekcie Jump Arena spędziły czas na zabawach rekreacyjnych. Zadowoleni, z zakupionymi pamiątkami zgodnie przyznali, że wyjazd był udany i miło spędzili czas. fot.E.Hamrol

Po prawie dwuletniej przerwie, dzięki uprzejmości senatora Wojciecha Ziemniaka, nasi uczniowie udali się autokarem do Bydgoszczy. Celem podróży był udział w 4 Memoriale im. Ireny Szewińskiej. Impreza na stadionie Zawiszy otrzymała imię tej wielkiej lekkoatletki, postaci światowego i polskiego sportu. Do dzisiaj do Ireny Szewińskiej należy rekord w biegu na 400 metrów - 49,28 s. Nikt z biegających później nie zdołał go pobić, choć został uzyskany na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Mityng w Bydgoszczy otrzymał w tym sezonie kategorię World Athletics Continental Tour Gold, czyli najwyższą po Diamentowej Lidze.  

Udział w tym wydarzeniu uświetnili zawodnicy z całego świata. Najbardziej utytułowaną zawodniczką była trzykrotna złota medalistka olimpijska w rzucie młotem - Anita Włodarczyk oraz mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem Wojciech Nowicki czy Damian Czykier biegający 110 m  przez płotki z czasem 13,36. Niedaleko naszych trybun odbywał się konkurs skoku o tyczce, a tam z wysokością zmagali się Piotr Lisek oraz Renaud Lavillenie. Kilka tysięcy kibiców pożegnało w piątek w Bydgoszczy multimedalistę mistrzostw świata i Europy w biegach na 800 i 1500 m Marcina Lewandowskiego.
A my mieliśmy szansę obejrzeć te wspaniałe zmagania. Wielu z nas zdobyło autografy i wykonało zdjęcia. Zadowoleni i pełni sportowych przeżyć wróciliśmy późnym wieczorem do domu.

GALERIA FOTO fot. I.Konieczna

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

W czwartek 19 maja klasy czwarte wraz z wychowawczyniami Magdaleną Adamczak i Barbarą Maćkowską wybrały się na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Lednica. Tu zwiedzaliśmy Muzeum Pierwszych Piastów, w którym została nam przybliżona historia polskiej państwowości oraz postacie historyczne takie jak Mieszko I i Bolesław Chrobry. Następnie odwiedziliśmy  Gniezno, w którym podziwialiśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie oraz katedrę. Weszliśmy także na taras widokowy po pokonaniu 240 stopni.

Następnie udaliśmy się do Biskupina. Największą atrakcją okazała się podróż kolejką wąskotorową do Wenecji. Podczas zwiedzania osady biskupińskiej zaopatrzyliśmy się w groty, strzały i miecze oraz wczuliśmy się w rolę pierwszych mieszkańców.  Cenni w nowe doświadczenia wróciliśmy zadowoleni i zmęczeni do domu. fot.M.Adamczak
Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

19 maja 2022 roku klasa VIIa i VIIb uczestniczyły w wycieczce, której celem było poznanie atrakcji turystycznych Wielkopolski. Zwiedziliśmy pałac w Rogalinie, który był własnością rodziny Działyńskich. Poznaliśmy nie tylko wspaniałe wnętrza, ale i zakamarki pałacowe. Każdy z uczestników wycieczki zobaczył cztery wspaniałe dęby o imionach: Czech, Rus i Lech oraz Edward.

Innych wrażeń dostarczył uczniom zamek w Kórniku, który zwiedzaliśmy rozwiązując quest "na zamku w Kórniku".  Zagadki, do których odpowiedzi szukaliśmy również w Arboretum, sprawiały nam trudność. Wrażeń było bardzo dużo. Wyjazd pokazał nam jak piękne zabytki można zobaczyć w Wielkopolsce. fot.I.Konieczna
Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

Czytaj więcej...22 marca uczniowie Małgorzata Marcinkowska, Rafał Obiora, Maja Szymańska, Zofia Marcinkowska oraz Nikola Piotrowiak wraz z opiekunami p.Agnieszką Mocek, p.Katarzyną Handke oraz p.Grzegorzem Kozakiem z CWRKDiZ w Lesznie udali się do Domu Opieki Społecznej w Jarogniewicach, aby zawieźć zebrane dla mieszkańców artykuły spożywcze.
Na miejscu zostaliśmy bardzo miło przywitani przez pracowników oraz panią dyrektor DPS Katarzynę Michalewicz. Oprowadzono nas po całym obiekcie, mieliśmy możliwość zobaczenia wielu prac wykonanych samodzielnie przez mieszkańców. Pracownicy oraz pani dyrektor opowiedzieli nam jak funkcjonuje DPS.

Rozmawialiśmy również o innych możliwościach współpracy i w naszych głowach jest już wiele pomysłów.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...11 marca 2022 roku uczniowie klasy VIIIa oraz VIIIb udali się do Poznania, aby uczestniczyć w Targach Edukacyjnych współorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych, policealnych i wyższych. Można też było skonsultować się z doradcami zawodowymi oraz przedstawicielami służb mundurowych. W Alei Zawodowców można było zapoznać się z zawodami przyszłości. Młodzież chętnie zadawała pytania oraz korzystała z wszystkich przygotowanych dla nich atrakcji. Mam nadzieję, że udział w targach rozwiał choć niektóre wątpliwości pojawiające się przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...Wrocław w świątecznej odsłonie przywitał uczniów klas IV-VIII, którzy zwiedzali miasto w ramach projektu "Poznaj Polskę". W czasie jednodniowego pobytu odwiedziliśmy Hydropolis, czyli nowoczesne Centrum Ekologiczne poświęcone wodzie. Jest to miejsce w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. Kolejnym miejscem pełnym wrażeń architektonicznych i duchowych był Ostrów Tumski, który jest najstarszą częścią Wrocławia, pełną kościołów i urokliwych zakamarków. W okresie przedświątecznym nie można było ominąć słynnego na całą Europę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miasta, w którym wiele atrakcji i tajemnic jest jeszcze przed nami.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...30 listopada uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Szrenicy i Poznania. Wycieczka ta zorganizowana została w ramach programu Poznaj Polskę, a jej uczestnikami byli uczniowie, którzy wyróżnili się w szkole wzorowym zachowaniem lub aktywnością społeczną.

Zwiedziliśmy Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Palmiarnię oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...12 października klasy 4a i 4b wraz z wychowawczyniami p. M. Adamczak i p. B. Maćkowską wyjechały na wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach, a następnie do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

W Wielkopolskim Parku Narodowym uczestniczyliśmy w zajęciach  "Leśna Szkoła w terenie". Mieliśmy okazję zapoznać się z florą i fauną  Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy leśną ścieżkę dydaktyczną, rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki, a także  porównywaliśmy swoje możliwości fizyczne ze zwierzętami leśnym.
Natomiast w Muzeum Arkadego Fiedlera zobaczyliśmy oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji, przywiezione z licznych podróży przez Arkadego Fiedlera oraz jego synów. Obejrzeliśmy wystawę  Tajemniczy Świat Indian, Piramidę i replikę statku Santa Maria. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...

 

Uczniowie klasy 3a byli z wizytą na krytej pływalni w Kościanie, dzięki wygranej w konkursie "SUPER KLASA" w roku szkolnym 2020/2021.