Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci” zorganizowało zajęcia w czasie ferii zimowych w dniach 31.01-01.02.2023 r. Zajęcia odbyły się w godzinach 9:00-13:00 i przeznaczone były dla 30 uczniów z klas I-VI.

Pierwszego dnia uczniowie wyjechali do NenuLaser PARK LASERÓW w Kościanie. Następnie z uczestnikami ferii przeprowadzona została pogadanka profilaktyczna przez pedagoga p. Magdalenę Franek – Dalaszyńską we współpracy z nauczycielami szkoły. Temat przewodni to „Sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami – agresja”. Celem pogadanki było uświadomienie uczniom czym są negatywne emocje, jakie są ich oznaki oraz do czego mogą prowadzić. Uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie z negatywnymi emocjami.

GALERIA FOTO fot.N.Marciniak-Kozak

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...24 stycznia 2023 roku klasa 5a wraz z wychowawcą p. Magdalena Adamczak wybrała się na kościańskie lodowisko.

„Pierwsze koty za płoty” – część uczniów miała łyżwy pierwszy raz na nogach. Wszyscy dzielnie sobie radzili, czasami z pomocą pingwinków albo koali. Niejeden zaliczył kilka upadków, ale zabawa była przednia. Można powiedzieć, że prawie całe lodowisko było tylko dla nas. Po zakończeniu zabawy wszyscy bezpiecznie udali się do domów.

Czytaj więcej...20 stycznia uczniowie klasy 6b oraz dwoje uczniów z klasy 6a uczestniczyło pod opieką p. Magdaleny Adamczak w warsztatach w ramach Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia odbyły się w Starej Przysiece Drugiej, a zorganizowane zostały przez Instytut Badań Edukacyjnych.

W pierwszej części warsztatów zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem drukarki 3D. Zobaczyliśmy wiele świetnych modeli m.in. model szczęki, gekony, żaby, klucze samochodowe, klocki lego i wiele innych. W drugiej części zajęć uczniowie zasiedli do komputerów i za pomocą programu THINKERCARD rozpoczęli modelowanie. Powstało wiele ciekawych pomysłów.

Ta wiedza na pewno przyda się naszym  uczniom do tworzenia własnych modeli i wykorzystania druku 3D w naszej szkole. Dziękujemy za gościnność p. Małgorzacie Pawłowskiej–Górnej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej za miłe przyjęcie i gościnność. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć w marcu.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Klasa IVb wraz z p. Natalią Marciniak-Kozak wybrała się na kręgle. Wyjazd odbył się 25 listopada. Na samym początku był czas na pizzę. Potem zebraliśmy siły i rozpoczęliśmy grę. Cała klasa bawiła się świetnie. Rywalizacja trwała do samego końca.

GALERIA FOTO fot.N.Marciniak-Kozak

Czytaj więcej...22 listopada w filii Biblioteki Publicznej w Czaczu odbyła się lekcja muzyki z pracownikami Centrum Kultury w Śmiglu p. Dorotą Ratajczak i p. Piotrem Majerem. Na zaproszenie bibliotekarki p. Joanny Boroń w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IIa i Ib.

Goście w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali przyniesione ze sobą instrumenty. Dzieci miały możliwość popróbować gry na flecie, skrzypcach oraz na gitarze. Uczniowie przy akompaniamencie p. Doroty i p. Piotra wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. "Kolorowe kredki", ponieważ w tym dniu świętowaliśmy Dzień kredki. Na zakończenie uczniowie wykonali zakładki do książek w kształcie kredki.

Bardzo serdecznie dziękujemy muzykom za lekcję niezapomnianych wrażeń, przekazaną wiedzę i wspólną, dobrą zabawę.

GALERIA FOTO fot.J.Krysman

Czytaj więcej...8 listopada roku pięciu uczniów z naszej szkoły: Iga Kozłowska, Jagoda Szymańska, Maciej Miś, Oleksandra Hychak oraz Jagoda Szymańska wzięło udział w grze zawodoznawczej „Zawodowa Liga Szkół”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Inga we współpracy ze Szkołą Podstawową w Śmiglu. W lidze brało udział 8 drużyn ze szkół z Czacza, Starej Przysieki Drugiej, Starego Bojanowa, Bronikowa oraz ze Śmigla.

Zadaniem drużyn było w jak najkrótszym czasie, posiłkując się mapą, dotrzeć do 12 punktów oraz wykonać zadania. Należało odnaleźć takie miejsca jak: Ośrodek Pomocy Społecznej, Cech Rzemiosł Różnych, Bank Spółdzielczy, Centrum Kultury, przedszkole, salon fryzjerski, pogotowie krawieckie, zakład stolarski, dwie restauracje oraz Śmigielską Kolej Wąskotorową. Zadania okazały się wielkim wyzwaniem dla uczniów i opiekuna. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale też szczęśliwi, że udało nam się wszędzie dotrzeć przed wyznaczonym czasem.

GALERIA FOTO fot.K.Handke

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Klasa VIb wraz z p. Agnieszką Mocek wybrała się na kręgle. Wyjazd odbył się 21 października z okazji Dnia Chłopca. Cała klasa się świetnie bawiła, a rywalizacja trwała do samego końca. Po rozgrywce był czas na kolację oraz zabawne rozmowy. fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Uczniowie z klas VIa i VIb wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Gniezna i Biskupina. Wycieczka odbyła się 28 października. Zwiedziliśmy najciekawszy zabytek Gniezna, czyli katedrę, która zwana jest także archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha. Katedra znajduje się na wzgórzu Lecha. Jest to miejsce pochowku św. Wojciecha oraz pięciu koronacji królewskich. Wspólnie obejrzeliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają życiorys św. Wojciecha. Znajdują się one w wewnętrznej kruchcie. Zwiedzaliśmy również podziemia katedry, w których spoczywają szczątki wielkich Polaków. Ponadto zobaczyliśmy tam kamienne grobowce, fragmenty murów z XI wieku i wycinki ceramicznej posadzki. Po pokonaniu ponad dwustu stopni podziwialiśmy z wieży całą panoramę Gniezna i okolic.
Następnie pojechaliśmy do Biskupina. Zwiedzaliśmy tam muzeum archeologiczne, w którym zobaczyliśmy jak w dawnych czasach żyli ludzie.  Pokazano nam jak wtedy były wykonywane noże z kamieni. Dowiedzieliśmy się również w jakich warunkach mieszkali kiedyś ludzie. Następnie poszliśmy na warsztaty z garncarstwa. Mogliśmy samodzielnie ulepić z gliny miskę lub kubek, co wcale nie było takie proste.

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Nasza szkoła otrzymała zaproszenie na otwarcie skateparku w Śmiglu, które odbyło się 13 października. Wśród zaproszonych znaleźli się również uczniowie z pozostałych szkół gminy Śmigiel. Skatepark został zbudowany na terenie  znajdującym się między Centrum Kultury w Śmiglu, a Orlikiem.

Wzięliśmy udział w warsztatach, które przeprowadziła szkółka K-Roll z Poznania. Instruktorzy szkółki zaprezentowali także swoje umiejętności podczas 30-minutowego pokazu jazdy. Trzeba przyznać, że niektórym uczniom już od pierwszych chwil poruszanie się na deskorolkach lub hulajnogach wychodziło całkiem nieźle. Na pewno bardzo chętnie będą doskonalić swoje umiejętności. Powodzenia!

GALERIA FOTO fot.B.Maćkowska

Czytaj więcej...19 października została zorganizowana wycieczka klasy 5a i 5b do Poznania. W planie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego oraz Palmiarni. W muzeum uczniowie uczestniczyli w zajęciach “Mózg przez nos, czyli przewodnik egipskiego balsamisty”. W trakcie zajęć pojawiły się nowe pojęcia związane z historią egipską. Pani przewodnik opowiadała nam w jaki sposób przebiegał proces mumifikacji. Podczas lekcji mumifikacji pięciu uczniów zostało owiniętych bandażami, podobnie jak w starożytności owijano w mumię. Zobaczyliśmy tam różne starożytne sarkofagi i amulety. Zwiedziliśmy również komnatę wykutą w skale.  

Następnie przejechaliśmy autobusem do Palmiarni. Tam pani przewodnik opowiadała nam o różnych gatunkach roślin, na przykład o kakaowcu i bananowcu. Zwiedziliśmy różne strefy roślinności - tropikalną, subtropikalną, kserofity, sukulenty. Zobaczyliśmy również ciekawe gatunki ryb takie jak: sum, karp, płaszczka, jesiotr, glonojad  i dużo innych. Uczniowie mieli okazję spróbować nasion kakaowca oraz owoc baobabu.  Wycieczka do Poznania była bardzo interesująca i na pewno zdobyte wiadomości wykorzystamy na lekcjach historii, geografii i biologii.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...7 października uczniowie klas VIII wzięli udział w Nocy Zawodowców, która w tym roku odbyła się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie. Zainteresowani uczniowie na miejscu mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych z Nietążkowa oraz ZSP w Kościanie.

Od swoich starszych kolegów dowiadywali się na czym polega nauka w wybranych zawodach (kucharz, stolarz, mechanik samochodowy i wiele innych). Mogli skosztować specjałów przygotowanych przez uczniów pod opieką nauczycieli, samodzielnie zbić skrzynkę, porozmawiać o pracy strażaka, ratownika czy policjanta. Chętni uczniowie mogli również skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.  Dziękuję za pomoc w opiece nad uczniami pani Natalii Marciniak-Kozak.

GALERIA FOTO fot.K.Handke