Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu
Grupa 11 uczniów klas 5-7 wraz z p. Magdaleną Adamczak i p. Bernadetą Dudzińską wybrała się na rajd rowerowy po ziemi śmigielskiej. Celem rajdu było propagowanie zdrowego stylu życia oraz poznanie nieznanych zakątków gminy Śmigiel.
Rajd rozpoczęliśmy w Czaczu już o 8.30 udając się do Śmigla w okolice wiatraków, aby dalej wraz z organizatorami udać się w dalszą drogę. Trasa wiodła przez Śmigiel – Bruszczewo - Stare Bojanowo – Nietążkowo – Śmigiel. Po drodze zwiedziliśmy stary cmentarz ewangelicki w Starym Bojanowie. Trasę zakończyliśmy na boisku przy OKFiR, gdzie uczestniczyliśmy w różnych konkurencjach sprawnościowo-rekreacyjnych m.in. w sadzeniu ziemniaków i ślimaczej jeździe rowerowej. Kilku uczniom naszej szkoły udało się nawet znaleźć w gronie laureatów m.in Nikodem Galusik, Marianna Kobiałka, Weronika Marcinowska Bartosz Dworczak, Wojciech Buchwald. Po zakończeniu konkurencji zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Czacza, gdzie zakończyliśmy nasz rajd rowerowy.
W dniach 6-8 maja uczniowie z klas VI i VII wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Po przyjeździe do stolicy 6 maja 2024 klasy 6a, 6b, 7a i 7b wybrały się wraz z wychowawcami na Stadion Narodowy, gdzie obejrzeliśmy nie tylko sam stadion, ale również szatnie i salę używaną podczas konferencji prasowych. Następną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Neonów. Dowiedzieliśmy się, co to jest neon i do czego służył w dawnych czasach. Następnie wybraliśmy się na przejazd Traktem Królewski. Zobaczyliśmy m. in. Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, ambasady, Sejm i Senat, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i różne ministerstwa. Ostatnia atrakcją tego dnia były Łazienki Królewskie. Atrakcjami które, tam zwiedzaliśmy były: Amfiteatr, Pałac Myślewicki, Pałac na Wyspie, Stara Pomarańczarnia, Pomnik Fryderyka Chopina, Belweder.
13 kwietnia grupa uczniów klas 5,6 i 7 pod opieką pani Magdaleny Adamczak i pana Piotra Koniecznego wzięła udział w XXX Śmigielskiej Wiośnie Turystycznej, przemierzając na rowerach trasę po ziemi śmigielskiej. Celem naszego rajdu rowerowego było promowanie jazdy rowerowej jako zdrowego stylu życia i ciekawego sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz poznanie walorów turystycznych gminy Śmigiel.
Po dojechaniu około godz. 10.00 na boisko „Luks” w Starym Bojanowie, nasi uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach przygotowanych prze OKFiR Śmigiel. Wielu udało się zdobyć cenne nagrody. Około 12.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Czacza, gdzie zakończyliśmy swoją sobotnią przygodę rowerową.
W dniu 26 marca połączone siły klas 2a, 3b, 4 i 5a udały się autokarem do Leszna. Pierwszym punktem programu był dwugodzinny pobyt w Jump Arenie, która oferuje uczestnikom wiele atrakcji.
Drugim punktem programu był udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Lesznie. Zajęcia odbyły się w dawnej synagodze, a tematem zajęć były regionalne zwyczaje wielkanocne. Z warsztatów każdy z nas wrócił z wykonanym własnoręcznie koszyczkiem. Być może posłuży jako gniazdko dla prezentów, które w czwartkowy poranek zostawia zajączek:) fot.B.Maćkowska
20 marca 2024 r. uczniowie klas 1-3 wybrali się do lasu w okolicach Sokołowic, żeby odnaleźć oznaki zbliżającej się wielkimi krokami wiosny.
W poszukiwaniach pomagał dzieciom pan leśniczy - Sebastian Jankowski, który zabrał je na spacer ścieżką edukacyjną, prezentując mieszkańców lasu, ich zwyczaje oraz opowiadając o sposobach hodowli, użytkowania i ochrony tego ekosystemu. W tak sprzyjających warunkach trudno było nie zauważyć młodych zielonych liści na krzewach, nie poczuć leśnego zapachu wiosny, nie usłyszeć "rozmów" ptaków i nie dotknąć delikatnych bazi leszczyny.
Po leśnej wędrówce wszyscy udali się do bacówki "Pod lipami", gdzie czekała niespodzianka, a mianowicie ognisko i kiełbaski przygotowane przez członków koła łowieckiego "Knieja" nr 2 w Śmiglu.
20 lutego, w jeden z feryjnych dni, uczniowie klasy 6a wraz z wychowawcą wybrali się na kościańskie lodowisko. Była to kontynuacja zeszłorocznej nauki jazdy na łyżwach. Dało się zauważyć, że niektórzy poczynili w tym kierunku duże postępy. Czas upłynął nam miło i spokojnie. Wszyscy świetnie się bawili, co można zobaczyć na zdjęciach. Po zajęciach na lodzie wszyscy bezpiecznie i pełni energii wrócili do domu.
W czwartek 21 grudnia klasa 7b pojechała pociągiem do Poznania. W czasie wycieczki uczyliśmy się korzystać z komunikacji publicznej: jak obsługiwać biletomat, jak się poruszać na dworcu kolejowym, jak wyszukać potrzebne informacje, np. o numerze peronu oraz jak skasować bilet w tramwaju. Przedpołudnie spędziliśmy w Bramie Poznania, gdzie zapoznaliśmy się z multimedialną ekspozycją o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Następnie pojechaliśmy do kina, aby obejrzeć film "Wonka". Nasza wycieczka była wyjątkowa, gdyż część uczniów po raz pierwszy podróżowała tramwajem, a nawet pociągiem.
31 października klasy VIa i VIb wraz z wychowawcami p. Magdaleną Adamczak i p. Agnieszka Han pojechały na wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Obejrzeliśmy tam zabytkowe maszyny rolnicze i traktory oraz dawne sprzęty gospodarstwa domowego m.in. magiel, żelazka, garnki, wanny. Zwiedziliśmy rezydencję rodziny Glapiszów. Przewodnik oprowadził nas po pałacu oraz Muzeum Tarpana. Zwiedziliśmy też Muzeum Agrolotnictwa, Muzeum Pszczelarstwa i obejrzeliśmy liczne lokomobile.
Wzięliśmy udział w lekcji pt. "Od buraka do lizaka". Lekcja pokazała nam proces pozyskiwania cukru z buraków cukrowych. Podczas lekcji wykorzystano i zademonstrowano nam narzędzia i urządzenia z muzealnych zbiorów. Poznaliśmy cały proces technologiczny, począwszy od zbiorów buraka cukrowego, poprzez przetwórstwo, aż do przygotowania produktu finalnego, o którym mowa w tytule lekcji – czyli lizaka. Poruszone zostały również kwestie wpływu cukru na zdrowie i zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierne spożycie słodyczy. Atrakcją zajęć był pokaz wyrobu lizaków z cukru, które następnie samodzielnie przyozdobiliśmy.
4 października klasa 6a obchodziła klasowy Dzień Chłopaka na kręgielni w Śmiglu. Podczas gry w kręgle panowała miła i przyjemna atmosfera, ale i też zacięta rywalizacja.
Po kręglach zjedliśmy pyszną pizzę, przy której dużo rozmawialiśmy wspólnie się integrując. W czasie takich wyjazdów nasza klasa świetnie spędza wolny czas.
Strona 1 z 2