Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Gimnazjum im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Dnia 23 października klasy 7a i 7b wybrały się pociągiem na wycieczkę do Poznania. Około godziny 7.40 wyjechaliśmy ze stacji w Starej Przysiece. Gdy dotarliśmy do Poznania poszliśmy na przystanek tramwajowy, aby dojechać do Muzeum Narodowego. Przejazd tramwajem był dla wielu dużym wyzwaniem. W muzeum mieliśmy bardzo ciekawą lekcję na temat kradzieży obrazów - "Fałszerze dzieł sztuki". Były to zajęcia wokół pojęć ze świata sztuki – oryginału, kopii, repliki czy falsyfikatu – wzbogacone o „historie z dreszczykiem”, czyli opowieść o dwóch muzealnych kradzieżach. Zasadniczą częścią zajęć były warsztaty z rozmaitymi zadaniami do rozwiązania w przestrzeniach galerii.

Następnie udaliśmy się do kolejnego Muzeum Enigmy przy Centrum Kultury Zamek. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach „Pogromcy Enigmy”, podczas których mogliśmy poznać najważniejsze informacje o  maszynie szyfrującej, ale też wcielić się w szyfrantów i łamaczy szyfrów. Ponadto uczestniczyliśmy w grze miejskiej „Łamacze Szyfrów”. Późnym popołudniem pełni wrażeń wróciliśmy do Starej Przysieki, skąd odebrali nas rodzice. Była to dla nas cenna lekcja plastyki i historii sztuki.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...W ramach świętowania 100-lecia niepodległości, uczniowie naszej szkoły pod opieka pań: Ilony Koniecznej, Hanny Walczewskiej i Marzeny Adamczak wybrali się 27 października na wycieczkę do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Mieli okazję nie tylko posłuchać historii powstania, ale i wcielić się w rolę powstańców.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...Czytaj więcej...28 września grupa 41 uczniów pod opieką p. Agnieszki Han, p. Patrycji Przybylskiej i p. Natalii Kozak brała udział w Nocy Naukowców w Poznaniu w Politechnice Poznańskiej. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkań, wspólnych działań, a to wszystko oczywiście poprzez atmosferę zabawy. Nasza młodzież została zaproszona do laboratoriów i pracowni naukowców uczelni, mogli oni na własne oczy przekonać się jak fascynująca jest praca naukowców. Atrakcji było bardzo dużo. Nasi uczniowie brali udział w różnych konkursach, mogli sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin i wygrać wspaniałe nagrody. Późnym wieczorem, pełni zafascynowania światem doświadczeń i eksperymentów wróciliśmy do domu. Ale już wiemy, że za rok zawitamy tam znowu.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...„Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
Te pamiętne słowa wypowiedział Winston Churchill o pilotach walczących w obronie nieba nad Anglią w 1940 roku.  Bohaterstwo polskich pilotów 82 uczniów klas VI-VII zobaczyło w kinie w czasie projekcji filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.” O uznaniu dla wielkiego wkładu Polaków w zwycięskiej Bitwie o Anglię świadczy to, że wydarzenie znalazło się w podstawie programowej nauczania historii w szkole podstawowej. Wartość książki Arkadego Fiedlera podkreślili natomiast autorzy podstawy programowej nauczania języka polskiego, wpisując ją do zestawu szkolnych lektur.