Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...22 listopada w filii Biblioteki Publicznej w Czaczu odbyła się lekcja muzyki z pracownikami Centrum Kultury w Śmiglu p. Dorotą Ratajczak i p. Piotrem Majerem. Na zaproszenie bibliotekarki p. Joanny Boroń w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IIa i Ib.

Goście w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali przyniesione ze sobą instrumenty. Dzieci miały możliwość popróbować gry na flecie, skrzypcach oraz na gitarze. Uczniowie przy akompaniamencie p. Doroty i p. Piotra wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. "Kolorowe kredki", ponieważ w tym dniu świętowaliśmy Dzień kredki. Na zakończenie uczniowie wykonali zakładki do książek w kształcie kredki.

Bardzo serdecznie dziękujemy muzykom za lekcję niezapomnianych wrażeń, przekazaną wiedzę i wspólną, dobrą zabawę.

GALERIA FOTO fot.J.Krysman

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Klasa VIb wraz z p. Agnieszką Mocek wybrała się na kręgle. Wyjazd odbył się 21 października z okazji Dnia Chłopca. Cała klasa się świetnie bawiła, a rywalizacja trwała do samego końca. Po rozgrywce był czas na kolację oraz zabawne rozmowy. fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Uczniowie z klas VIa i VIb wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Gniezna i Biskupina. Wycieczka odbyła się 28 października. Zwiedziliśmy najciekawszy zabytek Gniezna, czyli katedrę, która zwana jest także archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha. Katedra znajduje się na wzgórzu Lecha. Jest to miejsce pochowku św. Wojciecha oraz pięciu koronacji królewskich. Wspólnie obejrzeliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają życiorys św. Wojciecha. Znajdują się one w wewnętrznej kruchcie. Zwiedzaliśmy również podziemia katedry, w których spoczywają szczątki wielkich Polaków. Ponadto zobaczyliśmy tam kamienne grobowce, fragmenty murów z XI wieku i wycinki ceramicznej posadzki. Po pokonaniu ponad dwustu stopni podziwialiśmy z wieży całą panoramę Gniezna i okolic.
Następnie pojechaliśmy do Biskupina. Zwiedzaliśmy tam muzeum archeologiczne, w którym zobaczyliśmy jak w dawnych czasach żyli ludzie.  Pokazano nam jak wtedy były wykonywane noże z kamieni. Dowiedzieliśmy się również w jakich warunkach mieszkali kiedyś ludzie. Następnie poszliśmy na warsztaty z garncarstwa. Mogliśmy samodzielnie ulepić z gliny miskę lub kubek, co wcale nie było takie proste.

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Nasza szkoła otrzymała zaproszenie na otwarcie skateparku w Śmiglu, które odbyło się 13 października. Wśród zaproszonych znaleźli się również uczniowie z pozostałych szkół gminy Śmigiel. Skatepark został zbudowany na terenie  znajdującym się między Centrum Kultury w Śmiglu, a Orlikiem.

Wzięliśmy udział w warsztatach, które przeprowadziła szkółka K-Roll z Poznania. Instruktorzy szkółki zaprezentowali także swoje umiejętności podczas 30-minutowego pokazu jazdy. Trzeba przyznać, że niektórym uczniom już od pierwszych chwil poruszanie się na deskorolkach lub hulajnogach wychodziło całkiem nieźle. Na pewno bardzo chętnie będą doskonalić swoje umiejętności. Powodzenia!

GALERIA FOTO fot.B.Maćkowska

Czytaj więcej...19 października została zorganizowana wycieczka klasy 5a i 5b do Poznania. W planie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego oraz Palmiarni. W muzeum uczniowie uczestniczyli w zajęciach “Mózg przez nos, czyli przewodnik egipskiego balsamisty”. W trakcie zajęć pojawiły się nowe pojęcia związane z historią egipską. Pani przewodnik opowiadała nam w jaki sposób przebiegał proces mumifikacji. Podczas lekcji mumifikacji pięciu uczniów zostało owiniętych bandażami, podobnie jak w starożytności owijano w mumię. Zobaczyliśmy tam różne starożytne sarkofagi i amulety. Zwiedziliśmy również komnatę wykutą w skale.  

Następnie przejechaliśmy autobusem do Palmiarni. Tam pani przewodnik opowiadała nam o różnych gatunkach roślin, na przykład o kakaowcu i bananowcu. Zwiedziliśmy różne strefy roślinności - tropikalną, subtropikalną, kserofity, sukulenty. Zobaczyliśmy również ciekawe gatunki ryb takie jak: sum, karp, płaszczka, jesiotr, glonojad  i dużo innych. Uczniowie mieli okazję spróbować nasion kakaowca oraz owoc baobabu.  Wycieczka do Poznania była bardzo interesująca i na pewno zdobyte wiadomości wykorzystamy na lekcjach historii, geografii i biologii.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...7 października uczniowie klas VIII wzięli udział w Nocy Zawodowców, która w tym roku odbyła się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie. Zainteresowani uczniowie na miejscu mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych z Nietążkowa oraz ZSP w Kościanie.

Od swoich starszych kolegów dowiadywali się na czym polega nauka w wybranych zawodach (kucharz, stolarz, mechanik samochodowy i wiele innych). Mogli skosztować specjałów przygotowanych przez uczniów pod opieką nauczycieli, samodzielnie zbić skrzynkę, porozmawiać o pracy strażaka, ratownika czy policjanta. Chętni uczniowie mogli również skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.  Dziękuję za pomoc w opiece nad uczniami pani Natalii Marciniak-Kozak.

GALERIA FOTO fot.K.Handke

Czytaj więcej...W środę 21.09.2022 r. uczniowie klasy VIa wraz z p. Mileną Jagodzińską oraz p. Agnieszką Mocek udali się na pierwsze popołudniowe spotkanie integracyjne. Spotkanie odbyło się w Family Club w Śmiglu, gdzie miło i aktywnie wszyscy spędzili czas grając w kręgle. Współzawodnictwo na torach wiązało się ze świetną zabawą.

Uczniowie mieli sposobność sprawdzenia się w zupełnie innej sytuacji, odkrycia swoich możliwości, nabycia nowych umiejętności, a przede wszystkim spędzenia razem kilku godzin w radosnej i przyjaznej atmosferze.

Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała pobyt na kręgielni w ramach nagrody w konkursie "Super Klasa” w roku szkolnym 2021/2022. Już nie możemy się doczekać kolejnego takiego spotkania!

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

Uczniowie klas VIIIa i VIIIb wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do miejsc, które są ważne dla polskiej historii, kultury i tradycji.  Wycieczka odbyła się w dniach 5-7 września. Zwiedziliśmy Auschwitz-Birkenau, miejsce kaźni nie tylko narodu polskiego, ale i ludzi z całej Europy.  W tym  obozie koncentracyjnym uczciliśmy pamięć  wszystkich więźniów zapaleniem znicza przy ścianie śmierci. Pobyt w tym miejscu był dla uczestników wycieczki wielkim przeżyciem.

W drugim dniu zwiedzaliśmy Kraków, który zachwycił wszystkich. Poznaliśmy historię miasta od czasów średniowiecza. Odwiedziliśmy Wawel, katedrę, groby królewskie i  Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Zwiedzanie zakończyliśmy zrobieniem zdjęcia ze smokiem wawelskim. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy kopalnię soli w Bochni, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

GALERIA FOTO fot.P.Konieczny