Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...28 maja br. odbył się w naszej szkole I Gminny Konkurs Recytatorski „Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla”. Patronat nad konkursem objął Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla pan Wiesław Kasperski. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych z terenu gminy Śmigiel. Uczestnicy konkursu mogli przygotować do recytacji wiersz lub jego fragment albo utwór pisany prozą lub jego fragment, albo kolaż utworów, których autorami są polscy laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, tj. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk. Niektórzy recytatorzy wzbogacili swój występ o środki teatralne (gest, rekwizyty, podkład muzyczny).
Członkinie komisji, panie polonistki, dokonując oceny, brały pod uwagę m.in. dobór repertuaru – jego dopasowanie do możliwości wykonawcy, opanowanie pamięciowe utworu, kulturę mowy (słyszalność, wyrazistość artykulacyjną), interpretację głosową (modulację głosu, wyczucie rytmu, trafne stosowanie pauzy), ogólny wyraz artystyczny (postawę recytatora, uzasadniony gest sceniczny, strój i rekwizyty).
Po występach recytatorów komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii klas IV-VI I miejsce zajęła Gabriela Marcinkowska ze SP w Czaczu, II miejsce przypadło Justynie Primel ze SP w Śmiglu, natomiast na III miejscu uplasowała się Marta  Walachowska ze SP w Czaczu.

W kategorii klas VII-VIII I miejsce miała Martyna Nijaka ze SP w Czaczu, która zaprezentowała utwór Wisławy Szymborskiej pt. „Perspektywa”, II miejsce Natalia Żelek ze SP w Czaczu, III miejsce Lena Grześkowiak ze SP w Śmiglu.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękną interpretację utworów laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i jednocześnie Patronów naszej szkoły. Na zakończenie recytatorzy mogli stanąć do pamiątkowego zdjęcia na tle pięknej scenografii, którą zaprojektowała i wykonała pani Barbara Maćkowska, której serdecznie dziękujemy za pomoc.

GALERIA FOTO fot.A.Szklarska

Czytaj więcej...W miesiącu maju wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach konkurs kaligraficzny, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie klas 1-3. Komisja w składzie: Patrycja Rychel-Samoląg, Marlena Nadobnik oraz Hanna Walczewska, wyłoniła najpiękniejsze prace:

kl. 1a  Antonina Nowak, Livia Pieprzyk
kl. 1b  Nikola Wojciechowska, Hanna Adamczak

kl. 2a  Helena Sobol, Iga Flis, Miłosława Jurga
kl. 2b  Alan Figura, Ewelina Woźnicka, Zofia Tomaszyk

kl. 3a  Marcelina Żurawska, Maria Marcinkowska, Wiktoria Grygiel, Marika Witomska
kl. 3b  Aleksandra Stachowiak, Klaudia Krupka
Serdecznie dziękujemy pani Marlenie Michałowskiej za ufundowanie upominków. fot.P.Rychel-Samoląg

Czytaj więcej...Czytaj więcej...5 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 w Kościanie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Religijny o tytuł "Mistrza Teologii”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIa: Władysław Jóźwiak, Szymon Frąckowiak i Natalia Żelek.  W tym roku zaszczytny tytuł "Mistrza Teologii” zdobył Szymon Frąckowiak, natomiast Władysław Jóźwiak zajął III miejsce, a Natalia Żelek IV. Gratuluję naszym zwycięzcom i życzę dalszych sukcesów. fot.B.Dudzińska

Czytaj więcej...W maju wybrani uczniowie klasy 4a wzięli udział w konkursie “Ptasi Album 2024” zorganizowanym przez Wydawnictwo GWO. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęcia dowolnie wybranego gatunku ptaka, dodaniu opisu oraz określeniu, gdzie zdjęcie zostało wykonane. Następnie w programie Canva nauczyciel przyrody stworzył album ptaków.

W dniu 7 czerwca ogłoszono wyniki, prezentacja naszych uczniów znalazła się w gronie nagrodzonych – otrzymała nagrodą główną. Przy ocenie albumów jury zwracało uwagę na czytelność zdjęć, ciekawe ujęcia i poprawne opisy gatunków. Uczniowie, którzy wykonali zdjęcia to: Lena Adamczak, Olivier Firlej, Natan Konieczny, Zuzanna Krupka, Łukasz Sobański, Julia Stachowiak, Adam Szlafka, Emilia Weinert, Judyta Witkiewicz, Aleksandra Żurawska, Otylia Żurawska. Gratuluję wszystkim sukcesu oraz nagrody głównej.

Prezentacja i szczegóły na stronie internetowej: Ptasi Album 2024 - GWO - Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Dnia 4 czerwca odbyła się w Szkole Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej siódma już edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego. Jest to doroczna impreza promująca młodych informatyków. Wiadomo że ta dziedzina techniki rozwija się niezwykle szybko, a jednocześnie jest niezmiernie ważna i obecna we wszystkich dziedzinach życia, dlatego Pani Burmistrz Śmigla od lat obejmuje swoim patronatem tę rywalizację młodzieży szkolnej naszej gminy. Konkurs odbywa się w dwóch grupach wiekowych: klasy VI-VI oraz klasy VII–VIII.

Nasza szkołę w tym roku reprezentowali: w grupie młodszej Nikodem Gbiorczyk i Marcel Flis, w grupie starszej Władysław Jóźwiak i Szymon Frąckowiak, którzy pokonali wszystkich uczestników zdobywając największą liczbę punktów. Zmierzyli się z grafiką komputerową, wykonali projekt skomplikowanego dokumentu tekstowego, a na koniec zaprogramowali konstruktora wielokątów foremnych. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a najlepsi odebrali we czwartek z rąk Pani Burmistrz Małgorzaty Adamczak cenne nagrody. Gratuluję zwycięzcom tym bardziej, że tytuł mistrzowski powrócił znowu po siedmiu latach do naszej szkoły. Oby tak było także w kolejnych latach, lecz do tego potrzebne jest Wasze zaangażowanie. Zachęcam więc wszystkich, bo zdobyta wiedza na pewno przyda się w praktyce.

GALERIA FOTO fot.P.Konieczny

Czytaj więcej...Uczennice z klasy IIIa reprezentowały naszą szkołę w turnieju języka angielskiego, który odbył się we wtorek 28 maja w Starym Bojanowie. Olga, Lena i Wiktoria wzięły udział w 7 konkurencjach i wywalczyły 4 miejsce. Dziewczyny śpiewały piosenkę po angielsku, grały w kalambury, w grę planszową, literowały wyrazy, wymawiały łamańce językowe i brały udział w rysowanym dyktandzie. Gratulujemy świetnego przygotowania się do konkursu i godne reprezentowanie naszej szkoły!

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...8 maja odbył się finał Konkursu Matematycznego dla uczniów klas II i III szkół podstawowych "Mistrz Matematyki" o nagrodę Burmistrza Śmigla w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu.

Z wielką przyjemnością informujemy, że Bartek Konopiński z klasy 3a wyliczył zadania bezbłędnie i stanął na podium wśród dzieci uzdolnionych matematycznie zdobywając tytuł Mistrza Matematyki.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych osiągnięć w tej dziedzinie. fot.M.Nadobnik