Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Gimnazjum im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Przedszkolaki z grupy „Zajączki” wykonały zadanie w ramach  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który przewiduje m.in. wykonanie z dziećmi potrawy regionalnej.  Pierwszym kulinarnym doświadczeniem było kiszenie ogórków. Najpierw dzieci umyły ogórki, następnie układały je do słoików, dokładały niezbędne przyprawy, zalewały wodą z solą. Następnie wszyscy razem umieściliśmy zrobione przetwory w kąciku przyrody.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...Wesoła atmosfera panowała 16 listopada w grupie „Smerfów”. Wszystko za sprawą pierwszej ważnej uroczystości dla dzieci - pasowania na przedszkolaka. Był to pierwszy ważny debiut przedszkolaków z grupy. Dzieci wystąpiły z programem artystycznym, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Oficjalnym aktem tej uroczystości, którego nie mogło oczywiście zabraknąć w scenariuszu, było ślubowanie dzieci. Pani dyrektor Renata Stachowska, dokonała aktu pasowania zaczarowanym ołówkiem, położonym na ramieniu każdego dziecka, wypowiadając przy tym słowa – „Pasuję Cię na przedszkolaka”. Nauczycielki prowadzące grupę wręczyły każdemu dziecku dyplom i mały upominek. I tym sposobem maluszki zostały przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków. Nowopasowanym przedszkolakom życzymy uśmiechu i wiele radości na każdy dzień pobytu w przedszkolu.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...W dniu 14 listopada 2018 r. najmłodsze grupy przedszkolne 3 i 4-latków z Czacza  udały się do Kościańskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Piotruś Pan i piraci” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Nasze dzieci miały możliwość obejrzenia spektaklu pełnego humoru sytuacyjnego i słownego. Aktorzy dbali o kontakt z małą publicznością dopytując ze sceny o różne zdarzenia i angażując dzieci. Ciekawa akcja, pięknie wykonane piosenki oraz realistyczne dekoracje uzupełnione laserowymi iluminacjami wywołały u „Smerfów” i „Żabek” szczery zachwyt i entuzjazm. Pozwoliły nam one przenieść się do magicznej krainy marzeń i przeżywać niezwykłe przygody tytułowego bohatera, który pragnął na zawsze pozostać w świecie dzieciństwa.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę przedszkolacy świętowali biorąc udział w uroczystej akademii. W tym dniu swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny ukazali prezentując tańce narodowe, wiersze i piosenki patriotyczne. Zorganizowano również „Dzień Mody Patriotycznej”. Na wybiegu dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach ludowych, szlacheckich, wojskowych i galowych. Na terenie parku posadzono „Drzewo Pamięci” symbolizujące życie i wolność, które ma stale przypominać nam wszystkim o tych ponadczasowych wartościach.
Tego samego dnia miało miejsce pasowanie na przedszkolaka. Pani dyrektor Renata Stachowska pasowała dzieci 5,6-letnie nowoprzyjęte w szeregi naszego przedszkola. Wręczono im pamiątkowe dyplomy i upominki.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...30 października w grupie przedszkolnej 4-latków  w Zespole Szkół w Czaczu miały miejsce zajęcia z udziałem chętnych rodziców. Dzieci poznawały wzory strojów ludowych z różnych regionów Polski w oparciu o zdjęcia oraz wzory materiałów. W wyniku wspólnych działań grupa przygotowała plakat ilustrujący „Strój ludowy naszego regionu”, czyli najpopularniejszy w Wielkopolsce „Strój szamotulski”. Był on zakładany z okazji uroczystości kościelnych i państwowych i stał się dla wielu pokoleń symbolem polskości. Najwcześniejszy jego opis z 2 połowy XIX w. zawdzięczamy Oskarowi Kolbergowi, który opisał jego elementy.

Dzieci poznały na schematach i kolorowankach odpowiednie kolory i wzory: kapelusza, spodni, koszuli, jaki, kaftanu, katany, czepca, gorsetu, ruroku, spódnicy, zapaski, płachty, trzewików.  Strój męski i kobiecy miały wiele różnych odmian w zależności od wieku, zamożności osób, które go nosiły, a także od rodzaju uroczystości, której towarzyszył. Inaczej prezentowali się ludzie młodzi, dorośli i starzy, inny był strój roboczy, strój weselny lub dożynkowy. Dziękujemy za wspólną pracę i zachęcamy do takiej formy aktywności z dziećmi w domu.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...

 

Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi, dlatego z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna Nasza Polska Cała".

Czytaj więcej...Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12 października w przedszkolu odbył się konkurs recytatorski. Wiersze recytowały chętne dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Po recytacji nastąpiło wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym pt. „Portret mojej pani”.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...10 października 2018 r. przedszkole w Czaczu odwiedziła pani Daria (mama Zosi) - higienistka stomatologiczna. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, kim jest i co robi higienistka stomatologiczna, jakie są rodzaje zębów oraz skąd się bierze próchnica. Pani Daria pokazała niektóre potrzebne pomoce i narzędzia stomatologiczne (ślinociąg, lusterka, maseczkę). Zaproszony gość wytłumaczył i pokazał - na modelu szczęki, jak należy prawidłowo myć zęby. Z pewnością kolejna wizyta na fotelu u dentysty będzie dla każdego mniej stresująca. Pani higienistka zachęcała wszystkich do czuwania i dbania, aby uśmiech na długo pozostał piękny. Dzieci dowiedziały się też, że należy ograniczyć spożywane słodyczy, które powodują próchnicę zębów. Bardzo zdrowe dla zębów są natomiast owoce, warzywa, mleko, jogurty. Serdecznie dziękujemy pani Darii za poświęcony czas oraz
za wzbogacenie wiedzy w zakresie higieny jamy ustnej.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...4 października przypadał Światowy Dzień Zwierząt i z tej okazji swoją obecnością zaszczyciła nas pani weterynarz Dorota Rucińska (mama Michała). Celem wizyty było zwrócenie uwagi na problemy związane z opieką nad zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca weterynarza oraz, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią, a czasem wymagają pomocy i leczenia. Usłyszały dużo ważnych informacji - jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami, jak poznać, kiedy zwierzak jest chory i trzeba przyprowadzić do weterynarza.

Pani weterynarz przyniosła ze sobą podstawowy sprzęt lekarski oraz różnych rozmiarów strzykawki. Na spotkanie przybył także piesek, co wprawiło przedszkolaków w ogromny zachwyt. Dzieci mogły się wcielić w rolę lekarza, badając pieska stetoskopem. Brały aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, dotyczących poruszanych tematów. Spotkanie miało również na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzę nie jest zabawką – czuje, pragnie, cierpi jak człowiek.

GALERIA FOTO

Czytaj więcej...„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
20 września to ważny dzień dla przedszkolaków w całej Polsce. Tego dnia w naszym przedszkolu było bardzo kolorowo. Rano dzieci powitała wesoła muzyka z piosenkami przedszkolnymi, jak również otrzymały one znaczki z napisem "Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka". Naklejki te ozdobiły ich kolorowe ubrania. O godz. 10.30 wyruszyliśmy z przedszkola w barwnym korowodzie, który wzbudził zainteresowanie przechodniów. Przedszkolaki z dumą informowały o swoim święcie. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Wszyscy tańczyli i śpiewali. Dziękujemy Pani Agnieszce (mamie naszych dwóch przedszkolaków) za piękne tatuaże na rękach, balony i bańki mydlane unoszące się w powietrzu. Radosny nastrój zabawy udzielił się wszystkim, zarówno dzieciom, jak i pracownikom przedszkola.

GALERIA FOTO