Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Dnia 17 marca przypada  Dzień Świętego Patryka, święto Irlandczyków, mieszkańców kraju położonego na wyspie, gdzie dominują łąki i pola, często porośnięte mchem. Co roku na ulicach miast pojawiają się ludzie ubrani w kolor "green", podświetla się w tym odcieniu budynki, fajerwerki, a nawet farbuje rzekę. Odbywają się parady, koncerty i wystawy. Pojawiają się postacie skrzatów (Leprikonów) w kapeluszach ze sprzączką.

Na zajęciach językowych przedszkolaki miały okazję poznać po angielsku legendę "o znalezieniu garnka ze złotem na końcu tęczy". Nie mogliśmy powstrzymać się od próby zatańczenia stepu. Święty Patryk żył ponad 1500 lat temu, ale symbolika jaką nadał koniczynie jest wieczna. Mamy nadzieję, że kiedy dzieciom zdarzy się tworzyć wiosenne rysunki zieloną kredką, wspomną mieszkańców anglojęzycznej "island" i jej patrona.

GALERIA FOTO fot.M.Nadobnik, K.Wrzosek

Czytaj więcej...We wtorek 14 marca "Misie"i "Żółwiki" wybrały się do Filii Bibliotecznej w Czaczu na zajęcia pt. "Zwiastuny wiosny". Dzieci zastanawiały się jak można zaobserwować nadejście wiosny. Rozmawialiśmy o pierwszych wiosennych kwiatach, ptakach i zmianach w pogodzie. Dowiedzieliśmy się również, że biblioteka bierze udział w projekcie "Mała książka wielki człowiek", którego celem jest rozwijanie pasji do czytania wśród dzieci. Zachęcamy do udziału w projekcie, ponieważ "wszyscy ubożejemy bez  książek, ale ci mniejsi i najmniejsi szczególnie dotkliwie, bo ich życie wewnętrzne, świat wartości i wrażliwość są bardzo kruche."

GALERIA FOTO fot.K.Wrzosek

Czytaj więcej...„Bajkowa wyprawa” to ogólnopolski projekt edukacyjny, który realizujemy na zajęciach logopedycznych w przedszkolu. Dzieci w klimacie zabawy i przygody wraz z postaciami klasycznych bajek chętnie wykonują ćwiczenia logopedyczne.

Na początku wyprawy spotkaliśmy bohaterów bajek: Czerwony Kapturek, Kot w butach i Trzy świnki. Bajkowe postacie wspierają dzieci w odkrywaniu literackiego świata, zachęcają do wykonywania ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych i słuchowych. Przed nami jeszcze wyprawa z bohaterami bajek: Jaś i magiczna fasola, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Złota rybka, Jaś i Małgosia, Roszpunka, Calineczka. Już jesteśmy ciekawi jakie zadania dla nas mają.

GALERIA FOTO fot.B.Kowalska

Czytaj więcej...Rok 2023 to rok Mikołaja Kopernika. Chcieliśmy rozbudzić zainteresowanie dzieci otaczającym wszechświatem, dlatego w trakcie zajęć i zabaw poznały planety układu słonecznego. Wychowawczynie zaprosiły dzieci z najstarszych grup do udziału w konkursie "W kosmicznym świecie". W wyborze zwycięzców pomogli nam uczniowie z klasy 1a. Wszystkim gratulujemy!  W tym kosmicznym tygodniu obchodziliśmy również Dzień Kobiet. Wyniki konkursu:
1 miejsce Alicja Jagodzińska i Adrian Wojciechowski
2 miejsce Jan Stankowiak i Staś Sieracki
3 miejsce Janek Seredowicz i Alicja Sobol
Wyróżnienia: Hanna Adamczak, Karina Dekiert, Jakub Dworczak, Lena Fryder, Alicja Haryk, Kornelia Kortus, Alan Kozłowski, Eryka Maćkowiak, Szymon Obiora, Pola Pawlisiak, Bartek Stachowiak.

GALERIA FOTO fot.B.Ziegler

Czytaj więcej...Nasze przedszkole bierze udział w projekcie "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie". Celem projektu jest kształtowanie świadomości ekologicznej.
Ubiegły tydzień minął nam pod hasłem KOSMOS. Dzieci poznały sekrety i tajemnice jakie kryją przed nami kosmiczne przestworza. Każdy miał okazję przyczynić się do stworzenia naszej wspólnej ekologicznej rakiety kosmicznej. To, że mogliśmy do niej wejść sprawiło, że poczuliśmy się jak prawdziwi astronauci.

Czytaj więcej...Początek marca przywitaliśmy tematyką kosmosu. Dzieci poznawały układ planet w układzie słonecznym, budowały statki kosmiczne z płyt CD, imitowały przelot "pluszową" rakietą w takt rytmicznej piosenki z refrenem: "Glob nasz błękitny, planeta Ziemia, to dom dla zwierząt, roślin i ludzi. W całym kosmosie lepszego nie ma. Tutaj co rano - słońce nas budzi".

Nasze pięciolatki zbudowały wersję anglojęzyczną poznanego i utrwalonego układu słonecznego. Omówiliśmy wybrane motywy słynnych filmów dla dzieci takich jak: "Wall-e" z przykładem opuszczenia przez ludzi Ziemi oraz "Toy story" ze słynną rolą dzielnego astronauty Buzz- Astral'a. Po takim tygodniu dzieci zapracowały na miano "Odkrywców Kosmosu".

GALERIA FOTO fot.M.Nadobnik

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...8 marca to wyjątkowy dzień. Ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Chłopcy złożyli życzenia, zaśpiewali "100 lat" i wręczyli upominki, sprawiając, że ten dzień stał się bardzo wyjątkowy. fot.K.Wrzosek

Czytaj więcej...W grupie 3-latków Myszki realizowany jest projekt "Bajkowa wyprawa".

Z tej okazji 3-latki odwiedziły bibliotekę szkolną, w której pani bibliotekarka przeczytała im bajkę "Kot w butach". Następnie dzieci wykonały prace plastyczne pt. "Kot".

GALERIA FOTO fot.M.Grzelczyk

Czytaj więcej...Czytaj więcej...W minionym tygodniu rozpoczęliśmy niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Przenieśliśmy się do prehistorycznych czasów i poprzez zabawę poznaliśmy życie dinozaurów. Mali paleontolodzy stworzyli własną gazetę, w której znalazły się ciekawostki o wymarłych stworzeniach.

GALERIA FOTO fot.B.Ziegler

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Przedszkole w Czaczu wzięło udział w ogólnopolskim projekcie "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie" i w związku z tym nauczycielki zaproponowały konkurs "Tekturozaur - praca z różnych rodzajów papieru ". Zależało nam na pomysłowym wykorzystaniu papieru i kartonów w takim formacie, aby dało się zrobić z prac ekspozycję wymarłego świata dinozaurów. Międzynarodowy Dzień Dinozaurów przypada 26 lutego. Efekt tej inicjatywy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, gdyż wpłynęło 55 prac bardzo przemyślanych konstrukcyjnie. Dzięki zaangażowaniu rodziców i przy współudziale dzieci powstały naprawdę interesujące prace. Wystawę dinozaurów przygotowano w holu szkoły. Wyłonienie zwycięzców powierzono dyrekcji i osobom pracującym w szkole. Dinozaury miały anonimowe numerki.

Pierwsze miejsce zajęła praca Oliwii Siejek z grupy Misie, drugie Nikola Wojciechowska z grupy Motylki, natomiast trzecie Antoni Kowalski z grupy Tygryski. Wręczono także 8 wyróżnień.

Dziękujemy za stworzenie niezwykłego świata, który omawialiśmy szczegółowo w minionym tygodniu.

GALERIA FOTO fot.K.Wrzosek