Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Z przyjemnością ogłaszamy, iż przygotowana przez klasę IIbg kampania promująca zdrowe odżywianie została nagrodzona wyróżnieniem  w ogólnopolskim konkursie "Żyj smacznie i zdrowo" :)
Gratulacje należą się uczennicom, które najaktywniej włączyły się w planowanie i realizację działań, a są to: Daria Kupka, Kamila Golec, Klaudia Baranowska, Agnieszka Basiura, Agnieszka Chomska, Weronika Domagała, Sara Drozdek, Klaudia Pawlak i Aleksandra Szlafka. Dziękujemy także za pomoc Darii Nyczce z kl. II a g.


Przypominamy, że w czasie kampanii odbyły się:
1. Międzyklasowy konkurs "Zdrowa kanapka". Uczniowie przygotowywali w określonym czasie kanapkę, która nie tylko powinna smakowicie i apetycznie wyglądać, ale także składać się ze zdrowych składników.
2. Bitwa fast foodów z warzywami i owocami. Uczniowie przygotowali happening ma szkolnym boisku. Gimnazjalistki przebrane za fast foody oraz warzywa i owoce stoczyły "bitwę".  Brokuł, marchewka i jabłko nie dały żadnych szans tłustym i słodkim przekąskom i "starcie" zakończyło się pewnym zwycięstwem warzywno - owocowego zespołu.
3. Zajęcia dla przedszkolaków o warzywach i owocach. Uczennice przeprowadziły zajęcia zachęcające dzieci do jedzenia 5 porcji warzyw i owoców.
4. Szkolny konkurs na ekonomiczny i zdrowy przepis na danie, które można przygotować na kolację. Uczniowie korzystając z pomocy rodziców zgłaszali swoje propozycje, jak przygotować niedrogi i zbilansowany posiłek.
5. Wystawa plakatów i ulotek zachęcających do wybierania właściwych produktów spożywczych i technik przygotowywania posiłków.
6. Akcja informacyjna wśród rodziców i mieszkańców naszej miejscowości. Gimnazjalistki przeprowadziły kampanię promującą zdrowe odżywianie podczas zebrań z rodzicami.
7. Publikacje na stronie internetowej szkoły. Uczniowie wyszukiwali w Internecie ciekawe strony o tematyce zdrowotnej i zamieszczali linki do nich, aby zainspirować uczniów, nauczycieli i rodziców do przemyślenia swojego sposobu odżywiania i zachęcenia do wypróbowywania ciekawych i zdrowych przepisów kulinarnych.