Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

b_150_100_16777215_0_0_images_joomgallery_originals_wop_2024_-_podsumowanie_1160_wop_2024_-_podsumowanie_9_20240201_1359252508.jpgTradycyjnie w okresie świąteczno-zimowym,  choć w tym roku raczej w wiosennej aurze, odbył się kolejny już 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Czaczu. Od 26 lat gramy w Czaczu dla WOŚP, w tym roku generalnym organizatorem był Wolontariat Zespołu Szkół w Czaczu. Do organizacji finału bardzo aktywnie włączyły się liczne organizacje takie jak: Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci”, Rada Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich „Czaczanki”, ale także tradycyjnie już OSP w Czaczu i UKS „Grom Czacz” i wiele innych.

GALERIA FOTO fot.P.Konieczny

Dzięki licznym sponsorom, których bardzo długa lista dostępna jest na FB grupa Czacz oraz jeszcze liczniejszej grupie anonimowych darczyńców, przede wszystkim w osobach rodziców uczniów naszej szkoły, ale także innych, bezinteresownych sprzymierzeńców, udało się zorganizować loterię fantową oraz licytację.

Finał uświetniały liczne występy naszych szkolnych artystów, ale także zaproszonych gości. Wśród nich należy wymienić Szkołę Tańca „Poezja” z Kościana i „Muzola” z Cetrum Kultury w Śmiglu pod wodzą pani Julii Stolpe, która także dała znakomity popis wokalny. Były oczywiście mażoretki ze Śmigla i grupa taneczna „Rat Dance” z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kościanie. Młodzieży  bardzo spodobał się pokaz podnoszenia ciężarów klubu „Kobra”, który poprowadził Pan Jakub Synak z Kościana, we współpracy z Panią Hanną Majorczyk. Podczas pokazu można było samemu zmierzyć się ze sztangą na zaimprowizowanym podeście. Pięknie dla nas śpiewali, tańczyli, grali i deklamowali Livia Pieprzyk, Agata Jagodzińska i Natalia Starkbauer, Marianna Banaszczak, Aleksandra Witkiewicz, Agnieszka Chruścicka, Gabriela Marcinkowska, Maria Marcinkowska, Zofia Nowak i Maria Domagała wraz z klasowym chórkiem klasowym, Vanessa Bartkowiak, Marianna Kobiałka,  Marta Walachowska, Zuzanna Krupka i Anna Żelek. Zespołowo wystąpiła klasa 7a, 2b oraz rewelacyjna 2a z tańcem z szarfami. Gościnnie wystąpiły nasze absolwentki  Alicja Domagała, Nikola Piotrowiak oraz Євгенія Пусяк. Artyści zbierali należne brawa, których nie żałowała niezawodna czacka publiczność.

Za wszystkie występy dziękujemy i prosimy o więcej w kolejnych latach. Szczególne brawa i podziękowania należą się Panu Łukaszowi Filipowiczowi, który profesjonalnie przygotowywał występ każdego wykonawcy, z niezwykłą cierpliwością zbierał informacje o prezentowanych utworach, tworzył podkłady, które sam aranżował, dodatkowo także akompaniował artystom. Impreza spotkała się z odzewem także w gronie pedagogicznym. Dyrekcja i nauczyciele nie tylko wsparli akcję finansowo i materialnie, lecz przygotowali i niejednokrotnie osobiście prowadzili występy swoich wychowanków. 

W przerwach miedzy występami można było posilić się goframi lub frytkami, skorzystać z ciepłych i zimnych napojów, których przygotowaniem i sprzedażą zajęły się niezastąpione panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Czaczanki”. W ofercie kulinarnej znalazła się także doskonała zupa gulaszowa, którą przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brońska, pieczona w ognisku kiełbasa, którą zorganizował UKS „Grom Czacz”. Ze słodkości, oprócz gofrów z dżemem i cukrem, można było otrzymać unikatowe ciasto Pani Katarzyny Włodarczak, gdyż wszystkie przygotowane wcześniej przez rodziców naszych uczniów doskonałe wypieki zostały sprzedane podczas kiermaszu w godzinach przedpołudniowych.

Trwała oczywiście kwesta uliczna w Czaczu, ale także objazdowa w okolicznych wsiach. Mobilną zbiórkę zorganizowała Pani Ilona Konieczna przy współpracy OSP Karśnice. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem, powtórzymy więc ją za rok. OSP Czacz natomiast zorganizowała mały pokaz pierwszej pomocy, a ponieważ młodzi ludzie byli żywo zainteresowani, zapraszamy druhów do dalszej współpracy. Imprezy towarzyszące, takie jak „marsz z kijkami lub bez” oraz „rowerowanie” cieszyły się mniejszą obsadą, natomiast ćwiczenia gimnastyczne miały powodzenie zwłaszcza u pań, więc na pewno zaprosimy Pana Dominika Majchrzaka w kolejnym roku.

Podczas finału wystąpiły „Maskotki”, którym przebrań dostarczyła niezastąpiona Pani Agnieszka Konopińska. Wsparcie nie tylko finansowe, które jak zwykle otrzymaliśmy od Panów Mirosława Pawlaka i Jacka Nowaka, pozwoliło na przygotowanie solidnej oprawy całej imprezie, ale również na dodatkowe atrakcje jak zakup sztucznych włosów do warkoczyków i malowanie twarzy. Fajerwerki w postaci zimnych ogni zawdzięczamy Panu Jakubowi Łakomemu z Księginek. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę i na takie „Światełko do Nieba” liczymy również w kolejnych latach.

Frekwencja na imprezie była bardzo liczna, przybyło na nią było wielu sympatyków i przyjaciół. Dzięki ich ofiarności i hojności zebraliśmy do puszek 16 054,46 zł, co wraz z aukcją internetową i zbiórką do e-skarbonki, którą zarejestrowała Pani Ilona Konieczna, dało ostatecznie rekordową jak na Czacz kwotę 17 102,46 zł.

Wszystkim, którzy poświęcili swój czas składam serdeczne i gorące podziękowania, a z grona wolontariuszy szczególnym wyróżnieniem chciałbym uhonorować Gabrielę i Martynę z klasy 7a oraz szefa Maskotek, Eliasza. Dobra robota. Dzięki i do zobaczenia za rok.