Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...4 maja uczniowie klasy 1b i 2a odwiedzili ZOO we Wrocławiu, w którym mieli okazję poznać wiele gatunków zwierząt żyjących na różnych kontynentach. Atrakcją wyjazdu była wizyta w największym oceanarium w Polsce - Afrykarium, w którym na dzieci czekał świat Afryki. Kolejnym odwiedzanym miejscem było Centrum Wiedzy o Wodzie - Hydropolis. Tu dzieci poznawały przełomowe odkrycia podwodnego świata, naturę wody i sposoby jej wykorzystania przez człowieka.

GALERIA FOTO fot.E.Hamrol

Czytaj więcej...W dniach 10-12 maja klasy 5 i 6 wyjechały na wycieczkę do Torunia. Po drodze zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku, który okazał się jedną z ciekawszych atrakcji. Zatrzymaliśmy się w hotelu Tower Motel. Po smacznej kolacji poszliśmy podziwiać zachód słońca nad Wisłą i panoramę Torunia. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień naszej wycieczki.

Drugiego dnia wycieczki zwiedziliśmy Planetarium. To miejsce, w którym dzięki specjalnej aparaturze są wyświetlane pokazy astronomiczne. Następnie zwiedzaliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Można tam było przeprowadzać różne ciekawe eksperymenty i doświadczenia związane ze światem fizyki, matematyki, chemii i geografii. Na koniec dnia zwiedziliśmy Fort IV z pochodniami. Przewodnik opowiedział nam o historii tego fortu oraz w pewnym momencie dał niektórym uczestnikom wycieczki pochodnie, aby oświetlić ciemne korytarze.

Trzeci dzień zaczął  się od Muzeum Żywego Piernika, w którym wypiekliśmy swoje własne pierniki i dowiedzieliśmy się jak dawniej je wykonywano. Następnie wybraliśmy się pod dom znanego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i Krzywą Wieżę. Podczas naszej piątkowej wędrówki podziwialiśmy również Stare Miasto, pomnik Mikołaja Kopernika. Niektórzy z nas skorzystali z możliwości bliskiego spotkania ze sławnym toruńskim osiołkiem. Pod koniec wycieczki mieliśmy czas na zakupienie pamiątek i pierników. Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie wycieczki i milo spędzony czas.

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...15 kwietnia 12 uczniów wzięło udział w rajdzie rowerowym  w ramach „Śmigielskiej  Wiosny Turystycznej”

Nie zważając na niepogodę wraz z p. Iloną Konieczna i p. Piotrem Koniecznym pokonali kilkunastokilometrową pętlę „Czacz – Stare Bojanowo - Bruszczewo – Przysieka  Polska – Czacz”.

Deszcz nie zepsuł  humoru, który dopisywał wszystkim aż do mety, gdzie czekały na nas pyszne drożdżówki i gorąca herbata. Zachęcamy wszystkich do rowerowej aktywności!

GALERIA FOTO fot.I.Konieczna

Czytaj więcej...8 marca uczniowie klas ósmych pod opieką p. Magdaleny Franek-Dalaszyńskiej, p. Natalii Marciniak-Kozak oraz p. Katarzyny Handke wzięli udział w Targach Edukacyjnych w Racocie. Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych z terenu Kościana i Leszna.

Można było porozmawiać zarówno z uczniami, jak i nauczycielami, dowiedzieć się jakie są kryteria naboru, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie klasy będą w tym roku otwierane i jaka jest możliwość zatrudnienia. Ponadto można było spotkać się z przedstawicielami zawodów i samemu doświadczyć jak wykonuje się daną pracę. Mam nadzieję, że udział w targach rozjaśnił ścieżkę edukacyjną niezdecydowanym jeszcze uczniom.

GALERIA FOTO fot.K.Handke

Czytaj więcej...W dniu 15.03.2023 r. uczniowie klas ósmych wyjechali na wycieczkę zawodoznawczą do Art Fitness oraz Matalaser w Kościanie. Uczestnicy dowiedzieli się o zawodach jakie można wykonywać w poszczególnych zakładach pracy, mogli porozmawiać z pracownikami, zobaczyć na czym polega praca na danym stanowisku. Młodzież dowiedziała się również jak wygląda ścieżka edukacyjna dla poszczególnych zawodów, a zainteresowane osoby mogły porozmawiać o możliwości zdobycia praktyk. Dziękujemy za możliwość zobaczenia Metalaser oraz Art Fitness oraz za ciekawy sposób opowiadania o zawodach.

GALERIA FOTO fot.K.Handke, M.Franek-Dalaszyńska, N.Marciniak-Kozak

Czytaj więcej...Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci” zorganizowało zajęcia w czasie ferii zimowych w dniach 31.01-01.02.2023 r. Zajęcia odbyły się w godzinach 9:00-13:00 i przeznaczone były dla 30 uczniów z klas I-VI.

Pierwszego dnia uczniowie wyjechali do NenuLaser PARK LASERÓW w Kościanie. Następnie z uczestnikami ferii przeprowadzona została pogadanka profilaktyczna przez pedagoga p. Magdalenę Franek – Dalaszyńską we współpracy z nauczycielami szkoły. Temat przewodni to „Sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami – agresja”. Celem pogadanki było uświadomienie uczniom czym są negatywne emocje, jakie są ich oznaki oraz do czego mogą prowadzić. Uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie z negatywnymi emocjami.

GALERIA FOTO fot.N.Marciniak-Kozak

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...24 stycznia 2023 roku klasa 5a wraz z wychowawcą p. Magdalena Adamczak wybrała się na kościańskie lodowisko.

„Pierwsze koty za płoty” – część uczniów miała łyżwy pierwszy raz na nogach. Wszyscy dzielnie sobie radzili, czasami z pomocą pingwinków albo koali. Niejeden zaliczył kilka upadków, ale zabawa była przednia. Można powiedzieć, że prawie całe lodowisko było tylko dla nas. Po zakończeniu zabawy wszyscy bezpiecznie udali się do domów.

Czytaj więcej...20 stycznia uczniowie klasy 6b oraz dwoje uczniów z klasy 6a uczestniczyło pod opieką p. Magdaleny Adamczak w warsztatach w ramach Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia odbyły się w Starej Przysiece Drugiej, a zorganizowane zostały przez Instytut Badań Edukacyjnych.

W pierwszej części warsztatów zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem drukarki 3D. Zobaczyliśmy wiele świetnych modeli m.in. model szczęki, gekony, żaby, klucze samochodowe, klocki lego i wiele innych. W drugiej części zajęć uczniowie zasiedli do komputerów i za pomocą programu THINKERCARD rozpoczęli modelowanie. Powstało wiele ciekawych pomysłów.

Ta wiedza na pewno przyda się naszym  uczniom do tworzenia własnych modeli i wykorzystania druku 3D w naszej szkole. Dziękujemy za gościnność p. Małgorzacie Pawłowskiej–Górnej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej za miłe przyjęcie i gościnność. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć w marcu.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Klasa IVb wraz z p. Natalią Marciniak-Kozak wybrała się na kręgle. Wyjazd odbył się 25 listopada. Na samym początku był czas na pizzę. Potem zebraliśmy siły i rozpoczęliśmy grę. Cała klasa bawiła się świetnie. Rywalizacja trwała do samego końca.

GALERIA FOTO fot.N.Marciniak-Kozak

Czytaj więcej...22 listopada w filii Biblioteki Publicznej w Czaczu odbyła się lekcja muzyki z pracownikami Centrum Kultury w Śmiglu p. Dorotą Ratajczak i p. Piotrem Majerem. Na zaproszenie bibliotekarki p. Joanny Boroń w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IIa i Ib.

Goście w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali przyniesione ze sobą instrumenty. Dzieci miały możliwość popróbować gry na flecie, skrzypcach oraz na gitarze. Uczniowie przy akompaniamencie p. Doroty i p. Piotra wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. "Kolorowe kredki", ponieważ w tym dniu świętowaliśmy Dzień kredki. Na zakończenie uczniowie wykonali zakładki do książek w kształcie kredki.

Bardzo serdecznie dziękujemy muzykom za lekcję niezapomnianych wrażeń, przekazaną wiedzę i wspólną, dobrą zabawę.

GALERIA FOTO fot.J.Krysman

Czytaj więcej...8 listopada roku pięciu uczniów z naszej szkoły: Iga Kozłowska, Jagoda Szymańska, Maciej Miś, Oleksandra Hychak oraz Jagoda Szymańska wzięło udział w grze zawodoznawczej „Zawodowa Liga Szkół”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Inga we współpracy ze Szkołą Podstawową w Śmiglu. W lidze brało udział 8 drużyn ze szkół z Czacza, Starej Przysieki Drugiej, Starego Bojanowa, Bronikowa oraz ze Śmigla.

Zadaniem drużyn było w jak najkrótszym czasie, posiłkując się mapą, dotrzeć do 12 punktów oraz wykonać zadania. Należało odnaleźć takie miejsca jak: Ośrodek Pomocy Społecznej, Cech Rzemiosł Różnych, Bank Spółdzielczy, Centrum Kultury, przedszkole, salon fryzjerski, pogotowie krawieckie, zakład stolarski, dwie restauracje oraz Śmigielską Kolej Wąskotorową. Zadania okazały się wielkim wyzwaniem dla uczniów i opiekuna. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale też szczęśliwi, że udało nam się wszędzie dotrzeć przed wyznaczonym czasem.

GALERIA FOTO fot.K.Handke