Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu "Aktywni dla dzieci" jest już w połowie działań wolontariackich. Jesteśmy na półmetku. W czasie pierwszej części projektu „Uczę się, działam - dzielę się z innymi!” – projektu współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020,  nasze uczestniczki zdobyły ogromną wiedzą nt. wolontariatu. Uczestniczki rozpoczęły swoją przygodę z działaniem w ramach zadania: Święto Niepodległości Świętem Radości.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Uczestniczki projektu w trakcie ferii zimowych miały bardzo dużo pracy. W ciągu dwóch dni spotkały się na warsztatach prowadzonych w szkole. Pierwszego dnia dziewczyny spróbowały poszerzyć sposób myślenia młodzieży o sobie samym oraz o naturze przywództwa i współpracy. Pozyskane cenne informacje będą miały na celu wsparcie efektywności realizowanych później przez nie akcji lokalnych. Na samym początku dziewczyny musiały wcielić się w określone przez prowadzącą role i spróbować rozwiązać podane problemy.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

W grudniu w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczestników projektu prowadzone przez Panią Natalię. Na samym początku nasze dziewczyny wykonywały ćwiczenia na autoprezentację, rozwijały umiejętności komunikacyjne, integrowały się w grupie i pogłębiały znajomości.  Celem zajęć było poznanie pojęcia ,,inicjatywy", kto może ją tworzyć, jak nią zarządzać oraz jakie są funkcje lidera grupy. Później dziewczyny mogły nauczyć się planowania oraz miały czas na integrację i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Następnie zapoznawały się z różnymi inicjatywami i wypowiadały się na temat tego, co by w nich zmieniły oraz tego, czy byłaby możliwość przeprowadzenia tych akcji w naszej okolicy. Pod koniec warsztatów prowadząca Pani Natalia zorganizowała uczestnikom grę terenową po naszej szkole. Aby ukończyć grę trzeba było w jak najkrótszym czasie wykonać zadania dotyczące przede wszystkim wolontariatu. Warsztat pozwolił usystematyzować wiadomości o wolontariacie oraz zdobyć wiedzę nt. inicjatyw społecznych, które będą musiały zrealizować nasze uczestniczki projektu.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

 

Z okazji zbliżającego się 100-lecia odzyskania niepodległości  dziewczyny porządkowały groby uczestników ważnych wydarzeń historycznych, świadków historii na parafialnym cmentarzu w Czaczu.  Zapaliliśmy Znicz Pamięci oraz zaznaczyliśmy pamięć o ich czynach flagą biało-czerwoną.
Przez ponad miesiąc dziewczyny z grupy projektowej poszukiwały świadków naszej historii ojczystej. Efektem tych poszukiwań jest prezentacja, którą można oglądać w holu Zespołu Szkół w Czaczu. Zawiera ona aktualny spis wysiedlonych w czasie II wojny światowej, powstańców wielkopolskich, żołnierzy wyklętych pochodzących z Czacza oraz uczestników wojen XX wieku.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej... Muzeum Powstania Wielkopolskiego odwiedziliśmy 27 października. Kontynuowaliśmy poznawanie historii naszej „Małej Ojczyzny.” Dziewczęta miały okazję poznać historię powstania wielkopolskiego i oryginalne przedmioty używane przez walczących. Dzięki ciekawej ekspozycji  uczestniczki projektu mogły przenieść się w czasie i poczuć ducha roku 1918.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

26 października z samego rana wyruszyliśmy do Poznania na wizytę studyjną. Warsztaty prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Młodzieżowych HORYZONTY. Celem naszym było nabycie podstawowej wiedzy związanej z pojęciami godność, prawa i wolność. Zajęcia rozpoczęły się od zabaw integracyjnych, następnie odbyły się warsztaty w grupach, podczas których zajmowaliśmy się prawami człowieka. Poznaliśmy Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czas poszukiwań świadków historii naszej miejscowości trwa. Wyszukujemy ich korzystając z zasobów internetowych, przeglądając księgi parafialne oraz przeprowadzając wywiady z mieszkańcami naszej wsi. Wyszukaliśmy powstańców wielkopolskich, osoby wysiedlone, czy wywiezione na roboty przymusowe do III Rzeszy. Dotarłyśmy do listy mieszkańców ofiar I wojny światowej oraz aresztowanych na początku II wojny światowej.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

100 lat Niepodległości napędza nasze działania. Dziś spotkaliśmy się z ks.Piotrem Markiewiczem, proboszczem parafii w Czaczu. W czasie wizyty na probostwie miałyśmy okazję zobaczyć  archiwum parafialne, księgi w których zapisana jest historia mieszkańców naszej wsi. Są one dla nas ważnym źródłem  informacji  w poszukiwaniach bohaterów Niepodległej.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Pierwsze spotkanie za nami. Najważniejszy jest plan. Uczestniczki projektu planowały swoje działania w ramach zadania: Święto Niepodległości Świętem  Radości. Dziewczyny poznawały zasady tworzenia i opracowywania zbiorów na potrzeby projektu. Przed nami wyszukiwanie świadków historii z Czacza i okolicy. Liczymy na pomoc wszystkich mieszkańców naszej wsi.


Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu "Aktywni dla dzieci" zdobyło grant na działania w wolontariacie.

Bardzo miło nam poinformować, że stowarzyszenie nasze (Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu "Aktywni dla dzieci") otrzymało dofinansowanie na realizację projektu:   „Uczę się, działam - dzielę się z innymi!” – projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020r. Celem projektu jest stworzenie warunków umożliwiających rozwój wolontariatu u młodzieży szkolnej w wieku 12 - 15 lat uczniów małej wiejskiej szkoły - Szkoły Podstawowej w Czaczu poprzez edukowanie oraz angażowanie w terminie wrzesień 2018 – czerwiec 2019.

Grupa 20 uczniów Szkoły Podstawowej w Czaczu weźmie udział w wizytach studyjnych, warsztatach z zakresu rozwoju umiejętności liderskich, społecznych i obywatelskich, dokonywaniu diagnozy społecznej, poszukiwaniu sojuszników do współpracy. Uczestnicy projektu poznają specyfikę planowania i kreowania oddolnych inicjatyw społecznych przy współpracy różnych środowisk, aby dalej realizować akcje społeczne dla różnych grup społecznych, a po jego zakończeniu pełnić rolę lokalnych liderów. Zachęcamy do śledzenia nasze strony. http://www.czacz.pl/aktywni-dla-dzieci oraz naszego profilu na Facebooku.

 


      Pozdrawiamy!
Zarząd Stowarzyszenia