Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu
Dnia 16 kwietnia dwoje uczniów naszej szkoły, Gabriela Domagała i Władysław Jóźwiak, wzięło udział w uroczystości wręczenia zaświadczeń Laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Gala odbyła się w nowoczesnej Sali Auditorium Maximum Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu, a zaświadczenia ósmoklasistom wręczał osobiście Wielkopolski Kurator Oświaty dr Igor Bykowski.
Przypomnijmy, że Gabriela została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, natomiast Władysław jest Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Zaświadczenia dają naszym przyszłym absolwentom pierwszeństwo w dostaniu się do wybranej szkoły ponadpodstawowej, a Gabrysia jest dodatkowo zwolniona z pisania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Wszyscy serdecznie gratulujemy Laureatom ich sukcesu, który jest ogromnym osiągnięciem i docenieniem ich talentu oraz pilności. fot.E.Walachowska
23 kwietnia uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej spotkali się, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Klasa IIIb zabrała widownię do Królestwa Surowców Wtórnych, gdzie poznaliśmy wiele faktów dotyczących ochrony naturalnych zasobów naszej planety. Klasa IIa pokazała codzienne sposoby na pozostanie przyjacielem Ziemi w życiu codziennym.
W części rozrywkowej zobaczyliśmy pokaz mody ekologicznej i żartobliwie przedstawione przykłady strojów z wykorzystaniem opakowań. Zaśpiewaliśmy także piosenki takie jak: Moja planeta, Imieniny Ziemi, Ziemia - wyspa zielona.
Cały występ zwieńczyła deklaracja dbania o niwelowanie skutków globalnego ocieplenia. Następnie każda klasa w ogrodzie poznała zasady sadzenia drzewa w praktyce. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do akcji Żółty Żonkil. Akcja organizowana jest corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.
Uczniowie klas IV-VIII w ramach tej akcji, mimo okresu świątecznego, przygotowali papierowe żonkile i obdarowali nimi najbliższych informując o celu tej akcji. W ten sposób nie tylko pamiętali o wydarzeniach z przeszłości, ale również wyrażali swój sprzeciw przeciwko okrucieństwu wojny.
W dniach 7-11 kwietnia w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował TYDZIEŃ MODY. Każdego dnia obowiązywał inny strój.
Poniedziałek: neonowo – odblaskowo
Wtorek: ja noszę dres – dres spoko jest
Środa: dzień na opak, nie do pary (ubrania na lewą stronę)
Czwartek: dzień postaci z bajki/filmu/serialu, idol/celebryta
Piątek: Francja elegancja – koszule, sukienki, krawaty, muszki
Największym powodzeniem cieszył się dzień, w którym uczniowie mogli przebrać się za postać z bajki lub filmu. Niecodzienne stroje uczniów naszej szkoły pokazały ich kreatywność, pomysłowość i dystans do samych siebie. Zabawa była wspaniała, pełna uśmiechu i dobrego humoru.
8 kwietnia uczniowie klasy VIIa, VIIb i VIIIa mieli niepowtarzalną okazję poznać historię powstania wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej.
Zajęcia poprowadził p. Adam Stryjakowski, historyk, pracownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, członek grupy rekonstrukcyjnej Tschuff, ale przede wszystkim fascynat powstania wielkopolskiego. Ubrany w strój powstańca wielkopolskiego z wielka pasją zaprezentował nie tylko historię powstania, ale i pokazał liczne przedmioty nawiązujące do powstania wielkopolskiego.
W sobotę 5 kwietnia 2025 roku grupa uczniów klas 6 wzięła udział w rajdzie rowerowym organizowanym przez OKFiR Śmigiel.
O godzinie 9.00 wyruszyliśmy z Czacza w kierunku Śmigla, następnie Robaczyna i Bruszczewa, aby ostatecznie dotrzeć na metę rajdu w Starej Przysiece Drugiej. Po przybyciu na metę na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz gorąca herbata i kawa. Każdy otrzymał również na pamiątkę znaczek okolicznościowy.
Po krótkiej przerwie regeneracyjnej rowerzyści mogli zmierzyli się z przygotowanymi konkursami, które wymagały zręczności, dobrej koordynacji oraz dobrej pamięci. Również nasi uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach, a niektórym nawet udało się zdobyć nagrody. Pogoda tym razem nam nie sprzyjała. Było bardzo wietrznie, ale bezpiecznie wróciliśmy do domu. Opiekunkami podczas rajdu były p. Magdalena Adamczak i p. Bernadeta Dudzińska.
Dnia 4 kwietnia 2025 roku uczniowie z klasy 2a, Paweł Grochowy oraz Bartosz Stachowiak, wzięli udział w drugiej edycji Powiatowego Konkursu "Omnibus - wiem... prawie wszystko" dla klas II.
W Szkole Podstawowej nr 4 im. Mariana Koszewskiego w Kościanie spotkały się pary uczestników z 14 placówek. Test pisany przez uczestników konkursu dotyczył ciekawostek i wiedzy z różnych dziedzin nauki. Naszym uczniom dziękujemy za dumne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszego rozwijania zdolności. fot.M.Nadobnik
21 marca obfitował w szereg nieoczekiwanych zwrotów akcji. Uczniowie klas 4-8 podzielili się na dwie drużyny, by rywalizować w różnorodnych konkurencjach. Jedni stanowili Drużynę Dnia, drudzy zaś Drużynę Nocy. Zadaniem każdej z grup było zebranie jak największej liczby kwiatów.
Uczniowie grali w głuchy telefon, mierzyli się ze znajomością gry w warcaby, odpowiadali na pytania dotyczące wiosny, rozwiązywali zadania używając języka angielskiego, układali puzzle na czas, grali turnieje w dwa ognie usportowione, wykazywali się znajomością zagadek logicznych oraz znajomością muzyki polskiej i zagranicznej.
W rywalizacji lepsza o kilka zebranych kwiatków okazała się Drużyna Dnia. Obchody Pierwszego Dnia Wiosny zakończyło wspólne zatańczenie belgijki - tańca irlandzkiego. Za przygotowanie obchodów odpowiadała klasa 5. Taka forma spędzenia tego dnia bardzo spodobała się uczniom i okazała się sukcesem.
Na początku marca pierwszoklasiści skorzystali z zaproszenia przedszkolaków z grupy Myszki i wzięli udział w eksperymencie. Uczniowie poznali stany skupienia: stały, ciekły i gazowy oraz dowiedziały się z jakich składników można zrobić "śnieg”.
W ramach realizacji projektu "Z książką poznaję świat" odbyło się popołudniowe spotkanie z rodzicami, podczas którego miały miejsce warsztaty biblioteczne. W drugiej części rodzice wspólnie z dziećmi wykonali marzannę, którą spalono podczas wyjazdu do Sokołowic. Pożegnaliśmy zimę, a przywitaliśmy wiosnę w miłej atmosferze.
Dnia 2 kwietnia klasa 2a pochyliła się nad kształtowaniem postawy życzliwości i akceptacji wobec specyfiki zachowań osób w spektrum autyzmu. W zaufanym kręgu wymieniliśmy się doświadczeniami z naszego życia oraz osób nam znanych.
Czasem trudno jest zrozumieć, że ktoś może nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, że może nie potrafi wcale odczytać naszych emocji i ciężko znosi każdą zmianę w rytmie dnia. Puzzle są symbolem autyzmu - dzieci ułożyły z ich rozsypanki napis, a osoba atypowa próbuje ułożyć sobie zrozumienie funkcjonowania wśród ludzi z nawracającymi przeszkodami w postrzeganiu. Szanujmy inność. fot.H.Walczewska