Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czas świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszej szkole nie mogło zabraknąć tego rytuału. W holu szkoły, jak co roku, pojawiła się choinka z kolorowymi światełkami, na której 4 grudnia uczniowie zawieszali bombki, gwiazdki i aniołki. Świąteczne drzewo szybko nabrało kolorów od ozdób.

Natomiast 6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki, które też wpisały się na stałe w kalendarz naszych wydarzeń. Każdy do swojego stroju założył akcent mikołajkowy. W tym dniu także pierwszy raz rozbłysła choinka. Za oknem pojawił się śnieg - to znaczy, że święta tuż, tuż...  Dzięki temu wszyscy mogliśmy poczuć magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

GALERIA FOTO fot.N.Marciniak- Kozak

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

22 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do lasu w Racocie. Korzystając z pięknej pogody wyruszyliśmy na spacer leśnymi dróżkami. Dzieci obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Spędziliśmy miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

GALERIA FOTO fot.K.Wrzosek

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...W dniach od 13 listopada do 17 listopada 2023 roku uczennice klasy 6a - Maria Domagała, Zofia Nowak, Marianna Kobiałka i Marta Walachowska zorganizowały zbiórkę karmy dla bezdomnego psa błąkającego się nieopodal naszej szkoły.
Psiak błąka się już blisko trzy lata, najpierw był widziany w okolicach Ponina, sypiał na farmach, a potem przybłąkał się pod naszą szkołę. Jakiś czas temu zauważyłyśmy, że pewna Pani psiaka dokarmia, więc niedługo po tym zapytałyśmy się Jej, czy mogłybyśmy zorganizować zbiórkę i czy chciałaby go nadal dokarmiać, bo tylko Jej psiak się nie boi. Okazało się również, że psiaka nazwała Klara i że zapewniła jej środki na odrobaczenie.
Zbiórka wystartowała w poniedziałek 13 listopada, a we wtorek był już pełen karton z jedzeniem dla Klary. Każdego dnia tak wyglądało, co nas bardzo ucieszyło. Dziękujemy nie tylko uczniom szkoły podstawowej, ale i przedszkolakom, którzy również przyłączyli się do zbiórki. Klara też z całego serca dziękuje, bo wie, że już nie zazna głodu. fot.M.Kobiałka

Czytaj więcej...17 listopada już po raz trzynasty została przeprowadzona w naszej szkole akcja związana ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Rozpoczęliśmy ją od wywieszenia w szkole plakatów informacyjnych i tabliczek z różnymi przykładami działań z tabliczki mnożenia. Uczniowie przez cały tydzień mogli przypominać sobie dzięki temu jej znajomość. Ostatniego dnia akcji podczas przerw zorganizowaliśmy konkurs ze znajomości tabliczki mnożenia. Za prawidłową odpowiedź każdy uczeń otrzymywał słodką niespodziankę.  Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do naszej akcji sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku.

GALERIA FOTO fot.N.Kozak-Marciniak

Czytaj więcej...Ostatnie dni w naszej szkole były dla nas szczególnym czasem. 16 listopada obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Z tej okazji uczniowie przyszli do szkoły w barwach swoich ulubionych klubów sportowych, na znak szacunku do upodobań innych osób.

20 listopada mówiliśmy o prawach dziecka i sprzeciwie wobec bicia dzieci w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia odbył się apel, na którym przewodniczący szkoły Władysław Jóźwiak przybliżył historię Konwencji o Prawach Dziecka, a uczniowie klasy 2a zaprezentowali wybrane prawa dziecka. W czasie apelu została zwrócona uwaga uczniów na roll up z informacją, gdzie należy szukać pomocy w przypadku, gdy dochodzi do przemocy. Roll up oraz ulotki zostały podarowane przez Zespół Dyscyplinarny, działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Śmiglu.

Dnia 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Tego dnia uczniowie wykorzystywali miłe słowa zdobiące szkolne korytarze. Zabierali je i przekazywali bliskim osobom. Akcja została zorganizowana przez Szkole Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski.
Zachęcamy, aby życzliwość i tolerancja pozostawały z nami na co dzień. Pamiętajmy, że każdy drobny gest, uśmiech i troska o siebie nawzajem skraca społeczny dystans i zbliża nas do drugiego człowieka.

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska

Czytaj więcej...W tym roku w ramach współpracy z firmą Biosystem www.zbierajbaterie.pl zbieramy w szkole również zużyte, stare telefony.

Nie wyrzucajmy ich do śmieci, lecz zatroszczmy się o nasze środowisko! Telefony można dostarczać do p. Magdaleny Adamczak.

Czytaj więcej...Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 8 listopada klasy 6a i 6b wraz z  wychowawcami p.Magdaleną Adamczak i p.Agnieszką Han zorganizowały uroczysty apel połączony z Przeglądem Pieśni i Poezji Patriotycznej. W rolę prowadzących wcielili się Marianna Kobiałka z 6a i Nikodem Gbiorczyk z 6b. Przybliżyli nam krótką historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnie odbył się konkurs piosenki i poezji patriotycznej. Jury konkursu w składzie: p.Edward Pawlicki, p.Renata Stachowska, p.Magdalena Franek-Dalaszyńska i p.Katarzyna Handkę, wysłuchało konkursowych piosenek i wierszy. Jury przy ocenie brało pod uwagę opanowanie pamięciowe tekstu, interpretację, ogólne wrażenie po wysłuchaniu recytacji i śpiewu.
Pierwsze miejsce zajęła klasa 4a za wiersz "Moja Piosnka" Cypriana Kamila Norwida i piosenkę "Uwierz Polsko". Drugie miejsce zajęły klasy - 6a i 5a, a trzecie miejsce klasa 7a.
Dziękujemy p. Łukaszowi Filipowiczowi za pomoc w przygotowaniu piosenek.

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Nasza szkoła przyłączyła się do akcji – Szkoła do hymnu 2023.

W piątek 10 listopada, dzień  przed Narodowym Świętem Niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy.

Mazurek Dąbrowskiego śpiewaliśmy o symbolicznej godzinie 11:11. We wspólnym świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości wzięły udział dzieci z przedszkola, uczniowie szkoły i pracownicy. fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Na lekcjach geografii uczniowie klas 5 poznawali zagadnienia dotyczące mapy, wysokości względnej i bezwzględnej. Przy okazji wykonali profile map poziomicowych – gór i kotlin, stosując odpowiednią barwę hipsometryczną. Modele zostały wykonane z masy solnej. Podczas lekcji świetnie się bawiliśmy, ale również zdobywaliśmy nowe doświadczenie i poznawaliśmy nowe zagadnienia.

GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Zobaczcie jak przepięknie wygląda otoczenie naszej szkoły. Zawitała do nas polska złota jesień. Podczas przerw uczniowie przyjemnie spędzają czas pośród kolorowych drzew. Odbywają się rozgrywki w piłkę siatkową, tańce oraz tworzymy jesienne bukiety z kolorowych liści. W naszym parku przyszkolnym jest przepięknie!

GALERIA FOTO fot.N.Marciniak-Kozak

Czytaj więcej...W dniach 23-27 obchodziliśmy Tydzień Dbania o Relacje. Odbyło się mnóstwo ciekawych akcji. Poniedziałek był dniem mówienia sobie komplementów. Wtorek to „Festiwal uśmiechu - uśmiechnij się do co najmniej 5 osób". Oczywiście uśmiechów było o wiele, wiele więcej. W środowy dzień klasy wzięły w dłonie aparat i wykonały selfie – zabawy było co niemiara. Czwartek miał być dniem tańca, czyli wspólne tańce podczas przerwy oraz dedykacje słowno-muzyczne dla nauczycieli, koleżanek i kolegów. Niestety pogoda trochę pokrzyżowała nam plany i „Dance Day” został przeniesiony na kolejny dzień. A na piątek każdy miał zadanie, aby zadbać o spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Można było zabrać kogoś bliskiego na popołudniowy spacer, czy pojechać do kina. Ważne, aby każdy z nas znalazł w swoim życiu czas dla drugiej osoby.

W trakcie tego tygodnia obchodziliśmy również Światowy Dzień Origami – podczas przerw wraz z uczennicami z klasy 5a: Agatą Jagodzińską, Natalią Starkbauer, Gabrysią Marcinkowską, Anią Żelek wykonywałyśmy prace techniką origami, a uczniowie klas I-III składali origami wraz z wychowawcami podczas swoich zajęć. Wszystkie prace są wystawione w holu szkoły. Gazetkę w holu szkoły pomogły wykonać dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną – dziękuję za pomoc. Cieszymy się, że uczniowie wraz z nauczycielami aktywnie zaangażowali się w realizację naszego przedsięwzięcia.

GALERIA FOTO fot.N.Kozak-Marciniak