Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...W dniach 4-8 maja 2023 roku w naszej szkole był realizowany projekt „Moje Kilimandżaro”, którego głównym celem było przybliżenie uczniom tematyki planowania wypraw górskich, łączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną oraz zachęcania do aktywności fizycznej jako stałego elementu życia.

Pierwszego dnia projektu uczniowie spotkali się z p. Marcinem Jurgą, zastępcą burmistrza Śmigla, który przeprowadził z nimi trening aerobowy, wskazując podstawy do wzmacniania mięśni. Podczas tego spotkania uczniowie otrzymali porcję wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz upominki - niespodzianki.

Drugiego dnia uczestnicy projektu zdobywali wiedzę teoretyczną na temat wypraw górskich i Kilimandżaro.

Trzeciego dnia uczniowie brali udział w warsztatach pokonywania trudności prowadzonych przez p. Grzegorza Kozaka z CWRKDiZ w Lesznie. Następnie odbyło się spotkanie z gościem specjalnym p. Katarzyną Michalewicz, która opowiedziała uczniom o swojej wyprawie na Kilimandżaro. W spotkaniu z p. Katarzyną Michalewicz uczestniczyli również uczniowie klas 5 i 6 w ramach akcji „Edukujesz- Ratujesz”.

Wywiad z p. Katarzyną Michalewicz, który został przeprowadzony przez uczestników projektu.

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska

Czytaj więcej...4 maja odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Moje Kilimandżaro”. Naszym gościem był p. Marcin Jurga, zastępca burmistrza Śmigla oraz pasjonat górskich wycieczek. Pan Jurga przeprowadził z uczniami trening aerobowy przygotowujący do wypraw wysokogórskich oraz wzmacniający ciało. Ponadto zwrócił uwagę uczniów na rzeczy niezbędne podczas górskich wypraw oraz zachowanie ostrożności w górach. W ten sposób propagowaliśmy aktywność fizyczną jako stały element życia.

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska

Czytaj więcej...21 kwietnia 2023 roku społeczność szkolna włączyła się do obchodów Dni Ziemi. Uczniowie podczas godzin wychowawczych przygotowali Kodeks Ekologa, który umieszczony został w holu szkoły. Część tych haseł już została wcielona w nasze życie codzienne. Ponadto na 3 lekcji uczniowie sprzątali przyszkolny park włączając się do akcji pod patronatem premiera premiera Mateusza Morawieckiego  #SprzatamydlaPolski

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Czytaj więcej...W środę 5 marca uczniowie klasy VIa oraz VIb przygotowali drugie śniadanie zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Zadaniem każdej grupy było zaplanowanie, wykonanie i zaprezentowanie tego posiłku.

Na zdjęciach w galerii można podziwiać śniadania, które nie tylko były zdrowe, ale również wyglądały smakowicie: sałatki owocowe i warzywne, pasty jajeczne, bagietki i kanapki, owsianki, naleśniki oraz świeżo wyciśnięte soki. Zajęcia te odbyły się w czasie godzin wychowawczych i zakończyły się wspólnym poczęstunkiem.  

GALERIA FOTO fot.A.Mocek

Czytaj więcej...W tym roku pierwszy raz tak uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Święto Chrztu Polski.  Nasze świętowanie było bardzo różnorodne.

Uczniowie klas VI i VIII wysłuchali wykładu w ramach projektu Cyfrowa szkoła – „Historyczne zagadki z początków państwa polskiego”.  Każda klasa stworzyła „Alfabet Polski”,  w którym wskazały  miejsca, osoby, wydarzenia i rzeczy kojarzące się z Polską. Plakaty z tym alfabetem można zobaczyć w holu w szkole. 14 kwietnia wszyscy uczniowie utworzyli na placu przed szkołą datę chrztu Polski. Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie stworzyli żywy obraz Jana Matejki „Chrzest Polski”. Był on ciekawą, współczesną  interpretacją dzieła malarza. Wielu uczniów rozwiązywało zagadki i quizy historyczne o tematyce nawiązującej do historycznego wydarzenia z 966 roku. Nasze domy zostały udekorowane flagami narodowymi .
GALERIA FOTO fot.I.Konieczna
Realizując to przedsięwzięcie wykorzystujemy wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości, #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszłości.

Czytaj więcej...12 kwietnia w Domu Wiejskim w Czaczu odbyło się spotkanie szkoleniowe dla uczniów szkoły podstawowej na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz przeprowadzony został przez instruktora pierwszej pomocy i ratownika WOPR w Lesznie, p. Mateusza Ciszaka. Prowadzący przekazał wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wzywania pomocy, postępowania podczas omdleń, krwotoków, złamań, a także w zakresie przeprowadzania resuscytacji  niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej, także z użyciem AED. Pokaz odbył się dzięki inicjatywie Gminnej Komisji Alkoholowej w Śmiglu, która nawiązała współpracę z WOPR w Lesznie.

GALERIA FOTO fot.M.Jagodzińska

Czytaj więcej...We wtorek 21 marca świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami przygotował niespodziankę. Od rana klasy lekcyjne zamieniły się w sale kinowe. Wspólne oglądanie filmów było okazją do integracji międzyklasowej. Tak spędzony czas był świetną rozrywką i relaksem przed zajęciami terenowymi. Następnie grupy klasowe pod opieką nauczycieli wybrały się na spacer po Czaczu. Podczas spaceru uczniowie nie tylko poszukiwali oznak wiosny, ale również zobaczyli ciekawe miejsca i wysłuchali informacji historycznych dotyczących m. in. pałacu, parku, kościoła, karczmy, czy też Łysej Góry. Każdy uczestnik spaceru otrzymał kartę, którą skrupulatnie wypełniał wykonując zadania.
21 marca to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczennice i uczniowie, solidaryzując się z tymi osobami, założyli kolorowe skarpetki nie do pary.  Samorząd Uczniowski dziękuje nauczycielom za pomoc w organizacji tego dnia.
GALERIA FOTO fot.M.Jagodzińska

Czytaj więcej...21 marca 2023 r. uczniowie klas I-III z ogromnym entuzjazmem powitali nadchodzącą nową porę roku. Na dobry początek wszyscy obejrzeli przedstawienie o poszukiwaniach wiosny w wykonaniu uczniów klasy 1a i 3a. Następnie dzieci wzięły udział w wiosennym quizie.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród za udział w konkursie pt. "Pani Wiosna". W wyniku głosowania I miejsce zajął Franciszek Nadolny z klasy 1b, II miejsce zdobyła - Maria Bartkowiak z klasy 3a, a III miejsce - Julia Stachowiak z klasy 3a i Wiktoria Grygiel z klasy 2a.

Po ogłoszeniu wyników konkursu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, żeby wykonać pracę plastyczną oraz wiosenny gaik. Tego dnia uczniowie z klas I-III  dołączyli również do Zespołu Kolorowych Skarpetek, aby w ten sposób okazać wsparcie osobom z Zespołem Downa.

GALERIA FOTO fot.P.Rychel-Samoląg

Czytaj więcej...Od 8 do 14 marca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy „Tydzień matematyki”.  W holu szkoły uczniowie mogli zapoznać się z rozwinięciem dziesiętnym liczby Pi oraz obejrzeć wystawę słynnych matematyków. Odbyły się również szkolne konkursy matematyczne.
10 marca 2023 roku 9 uczniów rywalizowało w konkursie matematycznym o tytuł „Mistrz matematyki na rok szkolny 2022/2023”. W konkursie mogli brać udział tylko uczniowie nominowani przez nauczycieli matematyki oraz ubiegłoroczny „Szkolny Mistrz Matematyki”, który bronił swojego tytułu. Przypomnijmy, że tytuł „Mistrz Matematyki na rok szkolny 2021/2022” uzyskał Szymon Frąckowiak. 13 marca 2023 roku przedstawiciele klas 4-8 rywalizowali w międzyklasowym konkursie matematycznym. Uczniowie z niecierpliwością czekali na „Dzień liczby Pi”, który obchodzony jest 14 marca. W tym dniu zostały ogłoszone wyniki konkursów.

W międzyklasowym konkursie matematycznym najlepsza okazała się klasa 6a, którą reprezentowała Natalia Żelek. Drugie miejsce zajęła klasa 8a, której przedstawicielem była Małgorzata Marcinkowska, a trzecie klasa 8b reprezentowana przez Mateusza Skrzypczaka. Zwycięstwem klasy dopisały sobie punkty do szkolnego konkursu „Super Klasa”, zgodnie z jego regulaminem.
Bardzo miło nam poinformować, że tytuł „Mistrza Matematyki na rok szkolny 2022/2023” obronił Szymon Frąckowiak, obecnie uczeń klasy 6a.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

GALERIA FOTO fot.M.Jagodzińska

Czytaj więcej...Uczniowie klasy 3a uczestniczą w projekcie matematycznym „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Organizatorem projektu jest wydawnictwo MacEdukacja. Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie konkretnych zadań. Projekt podzielony jest na 8 modułów, które można dobrowolnie realizować. Klasie 3a udało się do tej pory uzyskać 2 certyfikaty potwierdzające prawidłowe wykonanie zadań. fot.P.Rychel-Samoląg