Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Wracamy. Po dwóch, spowodowanych pandemią, latach przerwy wracamy 29 stycznia do sali Domu Wiejskiego w Czaczu. W programie –  31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku WOŚP organizuje zbiórkę na walkę z sepsą. Dlaczego to takie ważne? Otóż sepsa jest to nieprawidłowa, gwałtowna odpowiedź organizmu na toczące się zakażenie. Istotą sepsy jest obecność  drobnoustrojów we krwi. Stan ten uznaje się za bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Przez Światową Organizację Zdrowia sepsa jest uważana za przyczynę nawet 20% zgonów wszystkich pacjentów na świecie. Oznacza to, że co piąty z nich umiera właśnie na sepsę. Jak się bronić? Jak pokonać kilera? Możliwe jest bardzo szybkie wykrycie bakterii i to zapewnia podjęcie właściwego leczenia. W tym celu należy zakupić najnowocześniejszy sprzęt i na to właśnie zbieramy.

Kwesta odbędzie się tradycyjnie przed kościołem, a na finał zapraszamy do Domu Wiejskiego. Zabierzcie rodziców, dziadków, znajomych i przyjdźcie w niedzielne popołudnie. Można będzie wygrać ciekawe i oryginalne nagrody w loterii fantowej. Cena losu to tylko 5 zł. Jak zwykle atrakcją będzie licytacja. Mamy do zlicytowania masę gadżetów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Emocji i fajnej zabawy nie zabraknie. Podczas spotkania odbędą się występy artystyczne naszych uczniów oraz zaproszonych gości. Będzie można także kupić kawę, herbatę i zimne napoje w kawiarence. W sali imprezy rozpoczną się od godziny 15.00, ale już od 14.00 Ochotnicza Straż Pożarna zaprasza do zwiedzania remizy. Te i pozostałe atrakcje znajdziecie na plakatach. Szczegółów szukajcie także w mediach społecznościowych. Przychodźcie, zapraszamy. Razem możemy pokonać sepsę.
                                                                                                  Wolontariusze ZS w Czaczu

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci” we współpracy ze szkołą organizuje zajęcia w czasie ferii zimowych w dniach 31.01-01.02.2023 r. w godzinach 9:00-13:00 dla 30 uczniów z klas I-VI. W trakcie zajęć uczniowie będą brali udział w trzech wyjazdach:
a)    NenuLaser PARK LASERÓW  w Kościanie,
b)    Wyjazd do Śmigla:
- rozwiązywanie questu w Śmiglu pt.: „Śmigiel ścieżkami XIX-wiecznego miasta”, spotkanie z Burmistrz Śmigla Panią Małgorzatą Adamczak lub panem Marcinem Jurga (jeśli będzie taka możliwość) na podsumowanie questu,
- kręgle w Family Club Śmigiel.
c)    Wyjazd do Wodociągów Kościańskich – zajęcia edukacyjne, zwiedzanie Stacji Uzdatniania wody, zapoznanie z procesami zachodzącymi w wodzie - doświadczenia chemiczne itp.
Uczestnik ponosi koszt w wysokości 20.00 zł.
Zapisy u p. Katarzyny Handke. Decyduje kolejność zgłoszeń. W momencie zapisów prosimy o przyniesienie kwoty 20.00 zł, wtedy uczestnik otrzyma komplet dokumentów do uzupełnienia. W przypadku, gdy otrzymamy dodatkowe dofinansowanie kwota 20.00 zł zostanie zwrócona! Zajęcia finansowane są ze środków stowarzyszenia oraz Starostwa Powiatowego w Kościanie w ramach „Ferii na sportowo”. Zapraszamy!

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...Podsumowując na geografii tematy dotyczące krajów azjatyckich uczniowie klas 8 wykazali się niezłą kreatywnością.

Część uczniów przygotowała lapbooki dotyczące Japonii, Indii, Chin. Natomiast część wcieliła się w rolę kucharzy i przygotowała nam pyszne potrawy. Maciej przygotował sushi, Kamil kurczaka po indyjsku z chili i ananasem, a Filip kurczaka z curry. Efekty pracy widoczne są na zdjęciach. W ten trochę inny sposób podsumowaliśmy zdobyte wiadomości o krajach azjatyckich. Niektóre z potraw były smaczne, co potwierdzili pozostali uczniowie klas ósmych. fot.M.Adamczak

Czytaj więcej...Grudzień to czas otrzymywania prezentów, dlatego nasi uczniowie w tym magicznym czasie cieszą się dodatkowymi grami i klockami otrzymanymi z akcji „Szkoły pełne talentów”. Upominki wzbogaciły wyposażenie świetlic (w oficynie i głównym budynku szkoły). Do tej pory otrzymaliśmy dwa magiczne kapelusze, hałasomierz, dwa zestawy do geometrii, jeden zestaw gier planszowych dla nieco starszych oraz dwa zestawy planszówek dla najmłodszych. Dziękujemy za włączenie się do akcji i wspólne zbieranie Talenciaków.

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska

Czytaj więcej...Czytaj więcej..."Światło wolności" zapłonęło w naszych oknach. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji IPN, która nawiązuje do gestu solidarności jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. fot.ZS Czacz

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

Dnia 6 grudnia na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego do naszej szkoły przybył św. Mikołaj wraz z pomocnikami. Każdemu uczniowi wręczył słodki upominek.

Okazało się, że zarówno nasi uczniowie, jak i wychowankowie przedszkola byli bardzo grzeczni w tym roku, bo odwiedził ich również Mikołaj zaproszony przez Radę Rodziców (także z drobnym upominkiem). Bardzo dziękujemy!

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska

Czytaj więcej...W dniach 16-22 listopada odbyła się w naszej szkole akcja „Młodzi przeciwko przemocy w szkole i w domu. Zbieramy supermoce - tworzymy szkołę bez przemocy”. Każdego dnia uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w różnych wydarzeniach:
16.11.2022 odbyła się audycja radiowa na temat przemocy. Każda klasa wykonała zdjęcie pod hasłem: "Poszukujemy mocy - tworzymy szkołę bez przemocy", które zostały zawieszone na gazetce w holu szkoły,
17.11.2022 w szkolnym holu powstało "Niebo szkolnych gwiazd" z talentami i pasjami uczniów,
18.11.2022 podczas dużej przerwy odbył się pokaz układu tanecznego,
21.11.2022 obchodziliśmy Dzień Życzliwości:
· na drzwiach sal lekcyjnych każda klasa zawiesiła uśmiechniętą emotkę,
· tego dnia uczniowie założyli ubrania w żółtym kolorze,
22.11.2022 powstała ściana życzliwości, na której każdy uczeń mógł napisać komuś coś miłego.

GALERIA FOTO fot.M.Franek-Dalaszyńska

Czytaj więcej...29 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Hol szkoły udekorowany kolorowymi serpentynami, girlandami oraz światełkami, zachęcał do zabawy. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Na dyskotece andrzejkowej oczywiście nie zabrakło również wspólnych zabaw. Muzyce i tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe, które pobudzały wyobraźnię, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wszystkim obecnym na dyskotece andrzejkowej uczniom dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę do samego końca.

Podczas uroczystości wykorzystano wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości” #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci.

GALERIA FOTO fot.P.Myszuk

Czytaj więcej...Dzisiaj o godzinie 20.00 Polacy zagrają kolejny mecz podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w strefie UEFA.

Uczniowie klasy 1a kibicują całym sercem polskiej reprezentacji.

A Wy? Jesteście przygotowani do kibicowania?

fot.M.Biegańska

Czytaj więcej...W środę 23 listopada naszą szkołę odwiedziły wolontariuszki przebywające aktualnie w Lesznie na zaproszenie fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Leonor, pochodząca ze słonecznej Madery oraz Josefine z Niemiec przygotowały lekcje dla uczniów klas VIII.

Pierwsze zajęcia odbywały się w języku angielskim i Leonor przedstawiła ciekawe informacje dotyczące życia w Portugalii, a w szczególności na Maderze. Prezentacja przygotowana przez naszego gościa szybko wszystkich urzekła, a zdjęcia i filmy pokazane przez Leonor wprowadziły nas bardzo letni i wakacyjny nastrój. Uczniowie mieli także okazję poznać podstawowe zwroty i słówka w języku portugalskim.

Druga lekcja odbyła się częściowo w języku niemieckim, a częściowo w języku angielskim i przygotowana była przez Josefine, która w bardzo ciekawy i zabawny sposób przybliżyła nam kraj naszych zachodnich sąsiadów. Przedstawiła wiele nieznanych i zaskakujących faktów dotyczących codziennego życia w dzisiejszych Niemczech i zachęciła wszystkich do odwiedzenia swojej ojczyzny.

Lekcje w towarzystwie gości z Niemiec i Portugalii były dla wszystkich ciekawym doświadczeniem, zainspirowały wielu uczniów do tego, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat krajów pochodzenia Leonor i Josefine oraz zmotywowały i zachęciły do nauki języków obcych.

GALERIA FOTO fot.M.Kuśnierczak

Czytaj więcej...Oto kolejna odsłona greckiego Olimpu. Tym razem klasy 5a i 5b dokonały prezentacji bogów greckich na lekcji historii. Okazuje się, że nauka przez zabawę to strzał w dziesiątkę.


W trakcie lekcji wykorzystaliśmy wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości, #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszłosci.

GALERIA FOTO fot.I.Konieczna