Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Gimnazjum im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu

b_150_100_16777215_00_images_joomgallery_originals_warsztaty_ekologiczne_662_warsztaty_ekologiczne__9_20181109_1532367567.jpg5 listopada grupa 10 uczniów z klas 3 gimnazjum pod opieką pani Magdaleny Adamczak pojechała na warsztaty ekologiczne do Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” Czempinia i Piotrowa Pierwszego. Najpierw zwiedzaliśmy i dowiedzieliśmy się jak zaopatrzony jest Zakład Zagospodarowania Odpadów wraz z kompostownią w Piotrowie Pierwszym. Zobaczyliśmy na czym polega wtórna segregacja śmieci oraz dowiedzieliśmy się jak utylizowane są śmieci wielkogabarytowe. Ponadto zapoznano nas z procesem wytwarzania biogazów.

GALERIA FOTO

Następnie braliśmy udział w prezentacji w CZO „Selekt" w Czempiniu, podczas której pani Dorota Lew-Pilarska – przewodnicząca Zarządu, opowiedziała nam  jak Centrum pracuje, jakie ma  zadania i osiągnięcia.

Głównym celem naszego wyjazdu był udział w warsztatach – Proekologiczny konsument. Zaprezentowano nam:
- skutki dla środowiska z używania dużej ilości toreb plastikowych,
- na czym polega recykling i upcykling,
- sposoby ograniczania odpadów przez gospodarstwa domowe.
Ideą warsztatów jest ograniczenie ilości odpadów, a szczególnie toreb plastikowych. Jednorazowe torby na zakupy łatwo się psują – dziurawią, pękają, a w zasadzie są niezniszczalne. Zanieczyszczają nasze miasta, wsie, ulice, przydrożne rowy, lasy, parkingi, a czas ich samodegradacji jest liczony w setkach lat.
W ramach projektu otrzymaliśmy płócienne torby wielokrotnego użytku z logo „Powiatu Kościańskiego”, którymi chcemy się również z Wami podzielić, abyście też mogli dbać o środowisko i ograniczyć ilość toreb jednorazowych.
W środę podczas I długiej przerwy rozdamy Wami takie torby.

PAMIĘTAJ ZAMIAST JEDNORAZÓWKI – WEŹ NA ZAKUPY TORBĘ PŁÓCIENNĄ. NA PEWNO ULŻYSZ ŚRODOWISKU.