Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Gimnazjum im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu

b_150_100_16777215_00_images_joomgallery_originals_wycieczka_do_goerlitz__545_wycieczka_do_goerlitz__5_20171218_1490938107.jpgW czwartek, 14 grudnia chętni uczniowie naszej szkoły wraz z panią Agnieszką Mocek, z panią  Magdą Sową i z panem Mateuszem Kuśnierczakiem,  wzięli udział w wycieczce do Niemiec. Celem wyprawy był jarmark bożonarodzeniowy w mieście Görlitz. Z Czacza wyjechaliśmy o godz. 7.00. Chociaż pogoda była deszczowa, droga szybko nam minęła. Po przekroczeniu granicy, zatrzymaliśmy się w miejscowości Bautzen.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od „Bogatej” wieży, wokół której stały stragany z ozdobami świątecznymi i tradycyjnymi potrawami niemieckimi. Zobaczyliśmy wiele ciekawych zabytków tego miasta m. in. „Bramę Mateusza”, mury obronne oraz katedrę św.Piotra, która służy i katolikom i protestantom. Oczywiście mogliśmy zrobić drobne zakupy na jarmarku i w sklepie Aldi.

GALERIA FOTO


Następnie przyjechaliśmy do miasta Görlitz, w którym już od wielu lat organizowany jest jarmark świąteczny. Najpierw pani przewodnik oprowadziła nas i opowiedziała o starej części miasta. Podziwialiśmy zabytkowe mury obronne, Nowy i Stary Ratusz, piękne kamienice i kościół św. Piotra i Pawła.  Przeszliśmy też przez most staromiejski łączący Polskę z Niemcami.

Najwięcej jednak emocji wzbudziła w nas udział w zakupach na jarmarku, kiedy mogliśmy sprawdzić naszą znajomość języków obcych. Chociaż nie wszyscy znaliśmy język niemiecki, to porozumiewaliśmy się też w języku angielskim. Nawet jeśli czasem było śmiesznie, to chyba każdy kupił to, co chciał.
Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Na długo zapamiętam tę wycieczkę. Do pełni szczęścia brakowało tylko ładnej, zimowej pogody.