Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Gimnazjum im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu

b_150_100_16777215_00_images_joomgallery_originals_przedszkolaku_czy_znasz_swoj_kraj_690_przedszkolaku_czy_znasz_swoj_kraj_3_20190103_1723491740.jpgGrupa Żabki z panią Małgorzatą Grzelczyk z przedszkola w Czaczu wspólnie z bibliotekarką Joanną Boroń z filii bibliotecznej w Czaczu od września do grudnia realizowała projekt Przedszkolaku, czy znasz swój kraj? Inspiracją do zajęć stała się obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego wspólnie wzbogacaliśmy wiedzę o naszym kraju. Dzieci poznały symbole narodowe, wysłuchały legendy o Czechu, Lechu i Rusie. Mówiliśmy też o stolicy Polski – Warszawie, o jej zabytkach, o syrence, herbie Warszawy, słuchaliśmy legendy Wars i Sawa. Poszerzyliśmy też wiedzę o mieście, które jest nam najbliższe – o Śmiglu, poznając legendę o śmigielskich wiatrakach, dowiadując się, że dawno temu było aż 99 wiatraków, kiedy chciano budować 100 wiatrak, to jeden z pozostałych płonął lub przewracał się od wiatru.

GALERIA FOTO

W Urzędzie Miejskim w Śmiglu ogłoszono akcję zbierania wiatraków pod hasłem: Aby legenda stała się faktem, zbudujmy 99 wiatraków. Dlatego grupa przedszkolaków Żabki, postanowiła wziąć udział w tej akcji budując wiatrak z patyczków. Dzieci pilnie kolorowały patyczki i wspólnie z paniami stworzyły z nich kolorowy wiatrak.
Podsumowaniem projektu był wspólny wyjazd do Urzędu Miejskiego w Śmiglu w dniu 14 grudnia 2018 r. w celu przekazania pani Burmistrz do kolekcji kolejnego wiatraka o nazwie Żabka. Przedszkolaki w tym dniu zwiedziły też zabytki Śmigla, zapaliły znicz przy grobie dzieci, które zginęły w 1945 roku, zobaczyły ogromne wiatraki Serwacego i Pankracego, a także w ten przedświąteczny czas miały okazję podziwiać pięknie wystrojony rynek oraz obejrzeć szopkę bożonarodzeniową i zaśpiewać przy niej kolędy. Dzięki realizacji projektu, dzieci pogłębiły swoją wiedzę o naszej ojczyźnie.