Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Gimnazjum im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu

b_150_100_16777215_00_images_joomgallery_originals_kulinarne_przygody_zajczkow_668_kulinarne_przygody_zajczkow_5_20181120_1750827765.jpgPrzedszkolaki z grupy „Zajączki” wykonały zadanie w ramach  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który przewiduje m.in. wykonanie z dziećmi potrawy regionalnej.  Pierwszym kulinarnym doświadczeniem było kiszenie ogórków. Najpierw dzieci umyły ogórki, następnie układały je do słoików, dokładały niezbędne przyprawy, zalewały wodą z solą. Następnie wszyscy razem umieściliśmy zrobione przetwory w kąciku przyrody.

GALERIA FOTO

Kolejne kulinarne zajęcie to  podtrzymanie tradycji wypiekania rogali. Wspólnie z mamami dzieci wyrabiały ciasto, a potem  zawijały je w rogale z nadzieniem z dżemu. Po  upieczeniu mali kucharze ozdabiali rogale biało-czerwownym lukrem. Rogale były poczęstunkiem dla uczestników przedszkolnych obchodów Dnia Niepodległości.

W celu zmierzenia się z umiejętnością kiszenia kapusty staropolskim zwyczajem, zaopatrzeni w główki kapusty i marchewki wybraliśmy się do Pawłowic. Tam w Izbie Rzemieślniczej dzieci ubrane w fartuszki i chustki na głowach tarły marchewki, szatkowały kapustę.  Następnie każde dziecko wchodziło do beczki i udeptywało kapustę, co było największą atrakcją. Każdy dostał worek własnoręcznie udeptanej kapusty do domu.

To były naprawdę wyjątkowe zajęcia u „Zajączków” i z pewnością na długo zostaną w ich pamięci. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w realizacji tego zadania.