Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

b_150_100_16777215_0_0_images_joomgallery_originals_i_gminny_konkurs_recytatorski__1240_i_gminny_konkurs_recytatorski__6_20240620_1094467089.jpg28 maja br. odbył się w naszej szkole I Gminny Konkurs Recytatorski „Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla”. Patronat nad konkursem objął Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla pan Wiesław Kasperski. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych z terenu gminy Śmigiel. Uczestnicy konkursu mogli przygotować do recytacji wiersz lub jego fragment albo utwór pisany prozą lub jego fragment, albo kolaż utworów, których autorami są polscy laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, tj. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk. Niektórzy recytatorzy wzbogacili swój występ o środki teatralne (gest, rekwizyty, podkład muzyczny).
Członkinie komisji, panie polonistki, dokonując oceny, brały pod uwagę m.in. dobór repertuaru – jego dopasowanie do możliwości wykonawcy, opanowanie pamięciowe utworu, kulturę mowy (słyszalność, wyrazistość artykulacyjną), interpretację głosową (modulację głosu, wyczucie rytmu, trafne stosowanie pauzy), ogólny wyraz artystyczny (postawę recytatora, uzasadniony gest sceniczny, strój i rekwizyty).
Po występach recytatorów komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii klas IV-VI I miejsce zajęła Gabriela Marcinkowska ze SP w Czaczu, II miejsce przypadło Justynie Primel ze SP w Śmiglu, natomiast na III miejscu uplasowała się Marta  Walachowska ze SP w Czaczu.

W kategorii klas VII-VIII I miejsce miała Martyna Nijaka ze SP w Czaczu, która zaprezentowała utwór Wisławy Szymborskiej pt. „Perspektywa”, II miejsce Natalia Żelek ze SP w Czaczu, III miejsce Lena Grześkowiak ze SP w Śmiglu.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękną interpretację utworów laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i jednocześnie Patronów naszej szkoły. Na zakończenie recytatorzy mogli stanąć do pamiątkowego zdjęcia na tle pięknej scenografii, którą zaprojektowała i wykonała pani Barbara Maćkowska, której serdecznie dziękujemy za pomoc.

GALERIA FOTO fot.A.Szklarska