Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu

Jak co roku w naszej szkole odbywa się Szkolne Święto Matematyki. W tym roku obchodzimy je w dniach 9-13 marca. W holu szkolnym można było zobaczyć rozwinięcie liczby Π oraz rozwiązać rebusy matematyczne, które uczniowie utworzyli na zajęciach rozwijających uzdolnienia i zainteresowania. W czasie tych dni zorganizowaliśmy coroczny konkurs Szkolny „Mistrz Matematyki”, podczas którego ubiegłoroczni Mistrzowie broniący swojego tytułu oraz  nominowani uczniowie, którzy wykazują się zdolnościami matematycznymi na zajęciach lekcyjnych, rozwiązywali zestaw zadań matematycznych wymagający od nich nieschematycznego myślenia. Uczniowie nie korzystali bezpośrednio z wcześniej zdobytej wiedzy. Ważna była umiejętność czytania ze zrozumieniem i logiczne myślenie.

Najlepszym matematykiem w kategorii szkoły podstawowej klas V-VIII i tytuł  „Mistrza Matematyki na rok 2019/2020” otrzymała Małgorzata Kobus z klasy VIII A.

Czytaj więcej...

Dziś 22 kwietnia – Światowe Obchody Dnia Ziemi. Mieliśmy ten dzień obchodzić w szkole w zupełnie inny sposób, ale ze względu na trudna sytuację nie możemy spotkać się w szkole. Dlatego też zapraszam Was do zapoznania się z prezentacją  i do zastanowienia się, czy możecie zrobić coś jeszcze dla Ziemi. Na pewno segregujecie śmieci, ale może warto pójść o krok dalej.
link do prezentacji:

https://view.genial.ly/5e953e8882c07e0d85893c44/presentation-dzien-ziemi-prezenacja?fbclid=IwAR0RcRiy6_-No397eQOWvPNLrUT_8b4nOFegfJo0iASzQfT4cMOPU355aUQ

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Kolorem autyzmu jest kolor niebieski. Na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele osób tego dnia ubiera się na niebiesko oraz niektóre budynki w Polsce i na świecie są podświetlane na niebiesko. Ten szczególny dzień ma zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację osób ze spectrum autyzmu oraz ich najbliższych. Zachęcam do zapoznania się w tym dniu z tematyką autyzmu. By zapoznać najmłodszych czym jest autyzm zapraszam do obejrzenia: https://youtu.be/QLv-dvLCgAg    Film w sposób obrazowy pokazuje dzieciom czym jest autyzm.
Dla starszych widzów polecam: https://youtu.be/j55P-eX0t6w Jest to wykład Temple Grandin, który doskonale przedstawia czym jest autyzm.

Czytaj więcej...

Drodzy uczniowie. Minęło parę dni od mojego ostatniego wpisu i liczę, że ćwiczycie, dbacie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. W dobie wszędobylskiego wirusa najważniejsza jest odporność, a ona w dużej mierze zależy od stylu życia jaki prowadzicie. Czyli od tego jak się odżywiacie, ile śpicie, i czy wykazujecie odpowiednią aktywność ruchową. Zgodnie z zaleceniem "zostać w domu" można powyższe składowe realizować z powodzeniem. Należy pilnować aby spożywać 4-5 posiłków dziennie, porządnie się wysypiać i zaplanować oraz zrealizować samodzielny trening ogólnorozwojowy.

Czytaj więcej...

Na naukę nigdy nie jest za późno. Dzień spędzany w domu niesie ze sobą nowe możliwości. Może wreszcie nadszedł czas by sprawdzić się, czy przypadkiem maszyna do szycia nie stanie się naszym przyjacielem. Wielcy krawcy tacy jak Versace czy Armani zaczynali w Waszym wieku.Moda za ich przyczyną stała się formą sztuki użytkowej i jest z nią do dziś nierozerwalnie związana. (np:Muzeum Ubioru w Madrycie) Wymaga jednak wiedzy. Moda jest pewnym kodem wyrażania siebie, popisem naszej indywidualności. Często zastanawiamy się co nam pasuje i w czym nam jest dobrze.Może czas zacząć. Nie od razu będzie to houte couture ( czyt. ot kutir), ale nasze pierwsze wykonane zadanie. Szycie ręczne jest czynnością żmudną, ale już maszyna do szycia niesie wiele możliwości. Może czas spróbować i zacząć od uszycia np: maseczki na twarz. Nie jest to trudne wyzwanie. Zobaczcie "Jak uszyć maseczki ochronne szybko i prosto" YouTube.

Drodzy uczniowie. Bardzo proszę o wykonanie kilku zadań z muzyki. Nie jest tego dużo. Jeśli ktoś aktywnie uczestniczył w zajęciach w szkole, to nie będzie miał najmniejszego problemu.

Kl. V Muzyka - proszę utrwalać piosenkę pt. "Mały kanon", oraz przeczytać z podręcznika o instrumentach strunowych. Bardzo proszę nauczyć się podziału tych instrumentów na szarpane, smyczkowe i uderzane str. 84 - 91

Kl. VI Muzyka - proszę utrwalać piosenkę pt. "Na okrągło", oraz przeczytać z podręcznika o Fryderyku Chopinie str. 91, 94 - 97

Kl. VII Muzyka – proszę utrwalać śpiew i grę na flecie „Ody do radości”, oraz przeczytać z podręcznika o Ludwigu van Beethovenie str. 66 – 69

Jeśli ktoś nie ma podręcznika w domu można skorzystać ze strony internetowej www.nowaera.pl gdzie udostępnione są podręczniki w formie ebooków.