Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu
Zakończenie naszej inicjatywy w ramach projektu "Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel!", której głównym tematem były owady zapylacze, odbyło się podczas tegorocznego Dnia Ziemi. Po szkolnych obchodach uczniowie z klas V spotkali się z panem Tadeuszem Krzyżanowskim, który prowadzi pasiekę "Niezapominajka" w Przysiece Polskiej. Koło Wolontariatu po raz pierwszy nawiązało współpracę z panem pszczelarzem i efektem tego były zajęcia w szkolnej bibliotece. Nasz gość opowiedział na czym polega praca w pasiece i pokazał jak jest zbudowany ul. Uczniowie wysłuchali nie tylko wielu ciekawostek o tych wyjątkowych owadach, ale również praktycznych porad np. jak poradzić sobie w przypadku użądlenia. Najważniejsze tego dnia okazały się jednak informacje o wpływie pszczół na środowisko. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe przypinki i naklejki oraz coś z czego cieszyli się najbardziej, a więc małe słoiczki z miodem oraz świeczki wykonane z pszczelego wosku.
GALERIA FOTO fot.A.Mocek
Bezpośrednio po zajęciach o pszczołach uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas gry w parku. Uczestnicy brali udział w wiedzowych i ruchowych konkurencjach o owadach. Kilkuosobowe zespoły piątoklasistów miały w określonym czasie wykonać jak najwięcej zadań, a poprzez to zdobyć jak najwięcej punktów "pszczółek". Konkurencje zostały przygotowane przez wolontariuszy, którzy po raz zaprezentowali się w nowych koszulkach z nazwą Koła Wolontariatu. Zadania polegały na znalezieniu i nazwaniu kwiatów w szkolnym parku, rozpoznaniu na zdjęciu i nazwaniu owadów, rozwiązaniu quizów i zagadek oraz na zespołowej sztafecie.
Każda klasa dostała podziękowania za udział w grze, a zwycięzcy otrzymali małe domki dla owadów do powieszenia w swoich ogródkach (w suchych i nasłonecznionych miejscach). Domki te zostały własnoręcznie wykonane podczas warsztatów z okazji Dnia Wiosny. Uczniowie wykonali je z puszek wykorzystując naturalne materiały, takie jak trzcina, szyszki, kawałki drewna i słoma. Naszą inicjatywę zakończyło powieszenie większych drewnianych domków w szkolnym parku. Czekamy teraz na zapylacze, które znajdą tam schronienie. Z pewnością jednak nie jest to koniec naszej przygody z owadami. W przyszłości zamierzamy sprawdzić, w ilu domkach zamieszkały pszczoły samotnice, a w kolejnych sezonach ponownie wykorzystać drewniane daszki i wymienić zużyte materiały na nowy wkład.
Inicjatywa odbywa się ramach projektu "Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel" realizowanego przez Fundację z Marzeniami. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.